Petkim'de iş kazası ;1’i yaşamını yitirdi, 2 kişi yaralı

Petkim'de iş kazası ;1’i yaşamını yitirdi, 2 kişi yaralı

Petkim’de bakım sırasında yaşanan iş kazasında 3 işçi yaralandı. 1'i yaşam mücadelesini kaybetti

Tarih :
Petkim'de iş kazası ;1’i yaşamını yitirdi, 2 kişi yaralı
İzmir'de, Petkim’de bakım sırasında yaşanan iş kazasında 1 işçi yaşamını yitirdi, 2 işçi yaralandı.

Petkim’de bakım sırasında yaşanan kazada SİEMENS’in taşeron sirketi Karya Mühendislik’te çalışan 3 işçi, kamyonete bağlı vinç (calaska) ile malzeme taşırken makinenin arıza yapmasıyla elektrik panosu işçilerin üzerine düştü.

İşçiler Bülent Gönül, Hünkar Gönül ve Nihat Abaylı yaralandı. Aliağa Devlet Hastanesine kaldırılan işçilerden Nihat Abaylı kurtarılamadı.

SENDİKA UYARMIŞTI
Petkim’de gerçekleştirilecek bakım duruşu öncesi patronun taşeron işçi çalıştırma talebine karşı Petrol-İş Sendikası yaptığı açıklama ile uyarılarda bulunmuştu. Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay taşeron çalışmanın iş güvenliği ve işçi sağlığını tehlikeye atan bir durum olduğunu belirttiği açıklamasında: “Petkim genelinde lokal olarak yaşadığımız sıkıntılar var. Bunlarla ilgili görüşmeler devam ediyor. Çözemediğimiz sorunlardan birisi planlı duruş dönemiyle ilgili. Biz bu süreçte her şeyden daha çok işçi sağlığı ve iş güvenliği kurallarına dikkat ederiz. Tüm Petkim çalışanları olarak geçirdiğimiz Bakım Duruş’larında üzerimize düşen görevi yerine getirdik. Burası Petro-Kimya tesisi ve biz bu tesisin işçileri olarak bu sürecin ne anlama geldiğini, hangi koşullarda yapıldığını en iyi bilenleriz. 1 Ekim’de başlayacak olan PLANLI BAKIM DURUŞU’nda tüm birimlerde çalışan arkadaşlarımızın maksimum sayıda değerlendirilmesi gerekiyor. 30 yıldır bu böyle olmuştur. Yine böyle olmasını istiyoruz. Bu işin çalışanları bizlersek bakım planları bizim üzerimizden yapılmalı. İşverene bunu ilettik. Şimdi Petkim işvereni bu süreci dışarıdan personel alarak çözmek istiyor. Bizim yeterli olmadığımız yerde yan sanayiden destek alabilirsiniz ancak bizler bu sürecin önceliğinde yer almadan farklı bir yöntem izlenmesine izin vermeyeceğiz.”demişti. (İzmir/EVRENSEL)

Benzer Haberler