Anasayfa » Medya Haberleri » Brunson duruşması bugün: Adliye'ye götürüldü

Brunson duruşması bugün: Adliye'ye götürüldü

Brunson duruşması bugün: Adliye'ye götürüldü

Brunson duruşması bugün: Adliye'ye götürüldü

Tarih :
Brunson duruşması bugün: Adliye'ye götürüldü

Türkiye ve ABD arasında krize neden olan rahip Brunson, bugün 4. kez hâkim karşısına çıkacak. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, “Evine döneceğinden çok umutluyum” dedi.

İzmir’de terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla yargılanırken, yaklaşık 2 yıllık tutukluluğu “sağlık sorunları” gerekçe gösterilerek cezası geçen 25 Temmuz’da ev hapsine çevrilen ABD ’li rahip Andrew Craig Brunson, bugün 4. kez daha hâkim karşısına çıkacak. Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampusu’ndaki salonda yapılacak duruşmada, aralarında gizli tanıkların da bulunduğu kişilerin dinleneceği öğrenildi. Brunson, hakkındaki suçlamalardan suçlu bulunması halinde 35 yıla kadar hapis cezası alabilir. Bugünkü duruşmadan çıkacak sonucu ekonomi piyasaları da merakla bekliyor.

Duruşmanın başlamasına saatler kala ABD’den yeni bir açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Washington’daki Amerikan Ulusal Güvenlik Yahudi Enstitüsü’nün (JINSA) yıllık akşam yemeğinde yaptığı açıklamada, Türkiye’de ev hapsinde bulunan ABD’li papaz Andrew Brunson ’ın bugün yapılacak duruşmasında serbest bırakılmasının Türkiye’nin atacağı doğru bir adım olacağını söyledi. Pompeo, “Yapılması gereken doğru şey bu. Türkiye’nin yapması gereken insani bir şey... Çok yakında (Brunson) ve eşinin Amerika’ya geri dönebileceğinden çok umutluyum” dedi. Serbest bırakılmasının ABD-Türkiye ilişkileri için ne anlama geleceğinin sorulduğunda Pompeo, “Bu önemli bir adım” dedi.

Avukatı: Serbest kalabilir

Brunson’ın avukatı İsmail Cem Halavurt, bugün görülecek davada müvekkiline yönelik adli kontrolün kaldırılmasını beklediklerini söyledi. Halavurt, “Başından beri zaten serbest kalmasını bekliyoruz. Artık ona tahliye demeyelim, teknik olarak cezaevinden tahliye edilmiş durumda. Artık kontrol hükümlerinin kaldırılmasını talep edeceğiz. Bize göre zaten çoktan serbest bırakılması gerekiyordu” dedi. Halavurt, kontrol hükümleri kaldırıldığı takdirde, “hem ev hapsinin hem de yurtdışına çıkış yasağının kaldırılacağını” düşündüğünü söyledi. Duruşmadan beraat kararı çıkmasını beklemediklerini söyleyen Halavurt, “Beraat çıkmaz. Yargılama devam ediyor. Bizim taleplerimiz devam ediyor. Yakın zamanda bir karar çıkma olasılığı yok” dedi. Halavurt, Brunson’ın tahliyesiyle ilgili “çok fazla parametre mevcut olduğunu” ifade etti. İddianame savcısının yerinin değişmesini de “olumlu” bir gelişme olarak değerlendiren avukat Halavurt, bu değişimin Brunson’a yönelik adli kontrol hükümlerinin kaldırılması için “tek başına yeterli olup olmayacağını bilmediğini” belirtti.

Kaynak : Cumhuriyet

Benzer Haberler