Anasayfa » Medya Haberleri » 'Rapor' hakkı ile ilgili yeni düzenleme mi geliyor...

'Rapor' hakkı ile ilgili yeni düzenleme mi geliyor...

'Rapor' hakkı ile ilgili yeni düzenleme mi geliyor...

İşçilerin 'rapor' hakkına yeni düzenleme geliyor

Tarih :
'Rapor' hakkı ile ilgili yeni düzenleme mi geliyor...

Bakanlık, işçilerin 'rapor' hakkı ile ilgili düzenleme hazırlığında!

"Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı işçilerin 'rapor' hakkı ile ilgili düzenleme hazırlığında"

Bakanlık işçi ile işveren arasındaki bu soruna çözüm bulma niyetinde..

Türkgün yazarı Özgür Kaya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın çalışanların rapor hakkı ile ilgili olarak düzenleme hazırlığında olduğu iddia etti.

Kaya'nın "İşverenlerin Rapor İsyanı’na Çözüm Yolda" başlığıyla (17 Ekim 2018) yayımlanan yazısının ilgili bölümü şöyle:

Çalışma Hayatında çok sık karşılaştığımız sorunlardan bir tanesi de çalışanların sık sık rapor alarak istirahatli sayılmalarıdır.

.....

Mevcut İş Kanunu, İşçinin sağlık sorunu yaşadığında doktor raporuyla işçiye istirahat hakkı tanıyor. Bunun yanı sıra, rapor süresi, işçinin ihbar süresine 6 hafta eklenmiş süreyi aşması halinde işveren için bildirimsiz fesih hakkını da tanımış.

.....

Geçtiğimiz aylarda Rapor alan bir işçinin, iş akdinin feshi neticesinde Bakırköy 11. İş Mahkemesi, ihbar süresini 6 hafta aşan rapor kullandığı gerekçesiyle feshin haklı olduğunu belirterek, işe iade davasının reddine karar verdi.

SAVUNMA ALMADAN FESHEDİLEMEZ

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu. İş Kanunu’nun 19. maddesindeki ‘hakkındaki iddialara karşı savunmasını almadan bir işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesinin, o işçinin davranışına veya verimi ile ilgili nedenlerle feshedilemez’ hükmüne dikkat çekti.

İŞVEREN İŞ AKDİNİ SONLANDIRIRKEN BİR KEZ DAHA DÜŞÜNSÜN

Yargıtay‘ın vermiş olduğu bozma kararı neticesinde, İşverenlerin Rapor alan bir işçinin iş akdini sonlandırırken bir kez daha düşünmeleri gerektiğini ortaya koyuyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu noktadan yola çıkarak işçi ile işveren arasındaki bu soruna çözüm bulmak ve Yargısal ayrışmaları da ortadan kaldırmak adına yeni bir düzenleme yapmaya hazırlanıyor.

Kaynak:Türkgün

Yazınının tamamı için tıklayınız.

İlgilinizi Çekebilir