Anasayfa » Medya Haberleri » 'Bilimsel araştırma ödeneği' ile yurt dışını gezmişler!

'Bilimsel araştırma ödeneği' ile yurt dışını gezmişler!

'Bilimsel araştırma ödeneği' ile yurt dışını gezmişler!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, açıklamaları ile gündeme gelen, Türk üniversitelerinin dünyanın ilk 500 üniversitesi arasında yer almamasının nedeni Sayıştay raporu ile anlaşıldı. Sayıştay'ın Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi'nin 2017 yılı hesaplarında yaptığı incelemede, 16.5 milyon liralık Bilimsel Araştırma Projesi ödeneği ile 'hizmet binası', 3.8 milyon liralık da bilimsel araştırma ödeneği ile yurt dışı gezisi yapıldığı ve bilgisayar alındığı tespit edildi. Bu durum Sayıştay denetçileri tarafından sert bir şekilde eleştirildi. İşte, üniversetilerdeki bilimsel öde

Tarih :
'Bilimsel araştırma ödeneği' ile yurt dışını gezmişler!

Sayıştay'ın Necmettin Erbakan Üniversitesi ile ilgili denetim raporunda özetle;

"2017 yılında 16.506.000,00 TL büyüklüğünde olan Bilimsel Araştırma Projesi bütçesinin 10.959.250,54 TL'sinin bina yapımına ve makine teçhizat alımına harcandığı, ancak bu altyapı projeleri kapsamında sonuçları ile alanında bilime katkı yapan, ülkenin teknolojik, ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına yarar sağlayan herhangi bir bilimsel çalışma bulunmadığı tespit edilmiştir.

Rektör yürütücülüğünde 3.850.000,00 TL tutarında Akademik Gelişimi Destekleme Projesi kapsamında, bu projeden 1.573.741,53 TL yurtdışı yolluk harcaması yapıldığı ve 815.851,06 TL ile de çoğunluğu dizüstü bilgisayar olmak üzere tablet ve fotoğraf makinesinden oluşan elektronik malzeme alındığı görülmüştür.

Bu projeden tanesi 8.000-10.000 TL tutarında çok pahalı dizüstü bilgisayarlar alındığı, ayrıca BAP kapsamında elektronik malzeme alınan 215 öğretim elemanının Taşınır Teslim Belgeleri incelendiğinde, bazı öğretim elemanlarında iki bazılarında üç dizüstü bilgisayarlar bulunduğu tespit edilmiştir.

BAP kapsamında verilen desteklerin her ne şekilde olursa olsun öğretim elemanlarının harcaması gereken tutar olarak algılandığı, bu nedenle yoğun olarak yurtdışı yolluk ve elektronik malzeme alınmıştır.

BAP ile ilgili mevzuat incelendiğinde salt bilim insanı yetiştirme ifadesinden Rektör yürütücülüğünde 3.850.000,00 TL bütçe büyüklüğünde Akademik Gelişimi Destekleme Projesi şeklinde havuz bir proje oluşturulmasının dayanağı bulunmamaktadır. Bütün öğretim elemanlarının adaletli ve eşit şekilde BAP bütçesinden faydalandırılması bilim insanı yetiştirmekten ziyade bütçenin bir şekilde harcanması düşüncesini ortaya koymaktadır." ifadeleri yer almıştır."

Gördüğünüz gibi sadece bilimsel araştırma yapılsın diye ayrılan kaynaklar, laptop vb. elektronik cihazlar alınarak çar çur edilmiş ya da yurtdışı gezilerinin uçak parası olarak kullanılmıştır.

Peki şimdi tasarruf tasarruf diyerek herkesin yüksek sesle konuştuğu bu günlerde acaba bu kaynakları böyle boş yerlerde kullananların içleri sızlıyor mudur ?

Kaynak : SGK Rehberi

İlgilinizi Çekebilir