Kızının 'sınavsız memurluğa' atanmasını böyle savundu!

Kızının 'sınavsız memurluğa' atanmasını böyle savundu!

Tarih :
Kızının 'sınavsız memurluğa' atanmasını böyle savundu!
Baba Ordu kızını savundu: Kedi kızımın hobisi

AKP Kütahya eski Milletvekili Hüsnü Ordu, kızının Kütahya Belediyesinde sınavsız işe girmesi ve Ankara’da oturup kedı satması ve işe gitmemesi konusunda, ‘’Kadro alabilmek için oraya geçti. Ankara’da oturuyor ve TOKİ’de işe başlayacak. Kedi, merakı ise kızımda bir hobi’’ dedi.

Türkiye’de milyonlarca genç iş ararken, Kütahya eski Milletvekili Hüsnü Ordu’nun kızı Sümeyra, sınavsız ve açıktan atamayla Kütahya Belediyesi Özel Kalemi’nde işe girdiği, aldığı rapor ve izinlerle Kütahya’ya dahi uğramadığı ortaya çıkmıştı. Ankara’da yaşayan ve Kütahya Belediyesi’nden maaş almaya devam eden Sümeyra Ordu’nun internet üzerinden cins kedi satışı yaptığı da öğrenilmişti.

BABA ORDU: KESİNLİKLE DAHLİM YOKTUR

Sümeyra Ordu’ya yönelik tepkilerin artmasının ardından SÖZCÜ'ye konuşan baba AKP Kütahya eski Milletvekili Hüsnü Ordu kızını savundu. Kızının işe girmesinde dahli olmadığını söyleyen baba Ordu şunları söyledi: “Kızım 5 yıldan beri TOKİ'de işçi statüsünde çalışıyordu. TOKİ'den ayrıldı,Belediye'de işe başladı. Özel Kalem Müdürlüğü 1'inci derece kadro ve tek istifadesi o kadro olacak. Yoksa TOKİ'deki olanakları daha fazlaydı. Şimdi TOKİ geri istedi. Sistem değişikliği nedeniyle işlemler uzadı. Rapor aldığı doğru. Ama raporlu olduğu dönemde maaş almadı. Bu konuda da benim kesinlikle dahlim yok. Çocuğu Ankara'da ve burada yaşıyor. Oğlu okula gidiyor. Torunum annesini arıyor. Paris'e de yeni gitmedi eski bir gezi. Kedi merakı ise kızımda bir hobi''

Eski Milletvekili açıklama yaptıkça soru sayısı artıyor

Sınavsız memur kadrosuna atanmak için Kütahya Belediyesinde Özel Kalem Müdürü olarak işe başlayan kısa süre sonrada eski çalıştığı kurum olan TOKİ'ye atanmak için muvafakat isteyen eski vekilin kızının tek istifadesi memuriyet kadrosuymuş. Eski vekil açıklama yaptıkça sorular artarak devam ediyor. Yapılanın meşruluğunu ispatalama gayreti eski vekili daha fazla sıkıntıya sokuyor.

İstisnai kadrolar kullanılarak sınavsız memuriyete atanmadaki en büyük sorun konunun kamuoyuna yansımasıdır. Yüzlerce kişinin bu yöntemle memuriyet hakkı kazandığı bilinen bir gerçektir. Milyonlarca KPSS puanı olan memur adayı atanma beklerken birilerinin sınavsız olarak memuriyet hakkı elde etmeye çalışması kamu vicdanını yaralamaktadır.

Kanunun amacı sınavsız memuriyet olmamasına rağmen maalesef bu şekilde kötüye kullanımda bilinen bir gerçektir.

Ali Ekber ERTÜRK - SÖZCÜ

İlgilinizi Çekebilir