Emekli olurken sıkıntı çıkar mı?

Emekli olurken sıkıntı çıkar mı?

Emekli olurken sıkıntı çıkar mı?

Tarih :
Emekli olurken sıkıntı çıkar mı?

Soru: Babam emeklilikte yaşı bekliyor. Günü de dolu. E-Devlet’ten baktığımız zaman hepsi ödenmiş görünüyor. 1998, 1999 ve 2000 yıllarının yatıp yatmadığından şüpheliyim. Ama e-Devlet sigorta dökümünde yatırıldığı yazıyor. Bu göründüğü halde yatırılmaması gibi bir durum olur mu? Emekli olurken karşımıza bir sıkıntı çıkar mı?

Cevap: Hizmet dökümde çalışma süresi görünüyorsa, emekli olurken sorun çıkmaz. Çünkü hizmet dökümü babanızın dosyasının elektronik ortama alınmış şeklidir. Bazen hizmet dökümüne yanlışlıkla başkalarının hizmetleri de yazılabilmektedir. Hizmet dökümünü inceleyen başka bir sigortalının adı yoksa görünen hizmetlerin tamamı babanıza ait demektir. Emekli olurken sorun çıkmaması gerekir.

KIDEM TAZMİNATI ALARAK AYRILABİLİRSİNİZ

Soru: 1977 doğumluyum. SSK başlangıcım 1996. toplam 4781 gün prim ödemem var. Çalıştığım şirket 2014 yılında taşeron firmaya geçirdi. Son zamanlarda mutlu değilim. 3600 gün ile ayrılabilir miyim? nasıl bir yol izlemeliyim?

Cevap: Emekli olmak için aranan şartlardan yaş dışındakileri sağlayanlar, işlerinden kıdem tazminatı alarak ayrılabiliyor. yaş haddinden emekli olmak için 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. 15 yıldan fazla sigortalılık süresiniz ve 3600 günden fazla prim ödemeniz olduğundan, işinizden kıdem tazminatı alarak ayrılabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken bulunduğunuz yerdeki sosyal güvenlik il veya merkez müdürlüğünden alacağınız ‘kıdem tazminatı alabilir yazısı’nı işverene ibraz etmekten ibarettir.

BAŞLANGICINIZI 2000 ÖNCESİNE ÇEKEBİLİRSİNİZ

Soru: Mayıs 1998-Kasım 1999 arasında askerlik yaptım. 2 Ekim 2000’de sigorta girişim var. Askerliğimi ödersem, başlangıcımı 1999 öncesine çekebilir miyim?

Cevap: Askerlik sürenizi borçlanmanız halinde, sigorta başlangıç tarihiniz 18 ay geri gider ve 2 Nisan 1999 olur. Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5975 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabi olursunuz. Bu üç şartı birlikte sağlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Ekrem Sarısu

Kaynak : Posta

İlgilinizi Çekebilir