Anasayfa » Soru Cevap » Önceki kadromun ek gösterge artışından yararlanabilir miyim?

Önceki kadromun ek gösterge artışından yararlanabilir miyim?

Önceki kadromun ek gösterge artışından yararlanabilir miyim?

Tarih :
Önceki kadromun ek gösterge artışından yararlanabilir miyim?
Soru
Diyanet işleri başkanlığında Müezzin olarak 8-3 kadro derece ile 2,5 yıl çalıştım sınra kurum değiştirerek bilgisayar işletmeni kadrosuna atandım. Şu anda 3-2sindeyim. Önceki çalıştığım unvanın ek göstergesi 3600 e çıkarsa ondan yararlanabir miyim?


Cevap
657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 43/B maddesi:

"Ek Gösterge: Bu Kanuna tabi kurumların kadrolarında bulunan personelin aylıkları; hizmet sınıfları, görev türleri ve aylık alınan dereceler dikkate alınarak bu kanuna ekli I ve II sayılı cetvellerde gösterilen ek gösterge rakamlarının eklenmesi suretiyle hesaplanır.
Bu ek göstergeler, ilgililerin belirtilen sınıf ve görevlerde bulundukları sürece ödemelere esas alınıp, terfi bakımından kazanılmış hak sayılmaz. Kurumların 1,2,3 ve 4 üncü dereceli kadrolarına atananlara uygulanacak ek göstergeler, ilgililerin daha önce bulunmuş oldukları kariyerleri ile ilgili sınıf veya ekli I sayılı Cetvelin Genel İdare Hizmetleri Sınıfı (g) bölümünde belirtilen görevlerde kazanılmış hak aylık derecelerine göre alabilecekleri ek göstergelerden düşük olamaz."

Ek göstergeler bulunulan kadroya göre verilmekte. İstisna olarak kurumların 1,2,3 ve 4 üncü dereceli kadrolarına atananlar eski kariyerinin ek göstergesinden yararlanabiliyor.

Ancak müezzinlikten geçişiniz 1, 2, 3, 4 dereceli bilgisayar işletmeni kadrosuna olmadığından din hizmetleri sınıfının ek gösterge değişikliğinden yararlanamayacağınızı düşünüyoruz.

Kaynak : Memurlar.Net

İlgilinizi Çekebilir