Anasayfa » Medya Haberleri » EYT'lileri yakan tablo! İşte üç yıllık SGK açık tahmini

EYT'lileri yakan tablo! İşte üç yıllık SGK açık tahmini

EYT'lileri yakan tablo! İşte üç yıllık SGK açık tahmini

EYT mağdurlarına ilişkin düzenleme ile birlikte gözler yeniden SGK'nın açığına çevrildi. SGK'nın 2018 yılı sonunda 24.7 milyar TL olması öngörülen gelir gider farkı, önümüzdeki üç yıl içinde rekor oranda artması bekleniyor. SGK'nın hesabına göre, 2021 yılında gelir gider farkı yani açık 74.6 milyar TL'ye yükselecek.

Tarih :
EYT'lileri yakan tablo! İşte üç yıllık SGK açık tahmini

Hükümet, emeklilikte yaşa takılanlara ilişkin düzenlemeyi, 'sistem bu yükü kaldırmaz' diyerek karşı çıktı. Bu açıklamaların ardından gözler SGK'nın gelir gider dengesine çevrildi.

SGK'nın son dönemde aldığı tedbirlerle birlikte açık büyük ölçüde frenlendi. 2016 yılında 21.2 milyar TL olan açık, 2017 yılında 22.9 milyar TL'de tutuldu. 2018 yılında ise 350 milyar TL'lik gelir elde edilmesi ve 374.7 milyar TL'lik de gider yapılması öngörülüyor. Buna göre yıl sonu açık tutarının da 24.7 milyar TL açık gerçekleşmesi bekleniyor.

Önümüzdeki üç yıl için ise rekor düzeyde bir artış öngörülüyor. Buna göre, 2019'da 47.6 milyar TL, 2020'de 61 milyar TL, 2021'de ise 74.6 milyar TL açık oluşacak. SGK'nın önümüzdeki üç yıl içinde açığının rekor düzeyde artması EYT'lilerle ilgili düzenleme yapılmasının da önünü geçti. Bu konuda atılacak adımın SGK'nın gelir gider dengesini daha fazla bozmasından endişe ediliyor.

İşte önümüzdeki üç yıllık dönemde SGK'nın gelir gider dengesi:

Kaynak : SGK Rehberi
Gizemli hayırsever mahallenin tüm borçlarını tek kalemde ödedi
Eskişehirspor’a haciz şoku
ÖSYM Başkanı'ndan, 2019 KPSS sonuç tarihi için açıklama
Erdek Belediyesi Geçici İşçi Alım İlanı
Sarımsak halde 15, pazarda 30 lira
100 bin liraya tespih satıyorlar
Ordu Valiliği'nden meteorolojik uyarı
Siirt'te 'pat pat' devrildi: 1'i ağır, 12 yaralı

Benzer Haberler