KOAH hastaları emekli olabilir mi?

KOAH hastaları emekli olabilir mi?

KOAH hastaları emekli olabilir mi?

Tarih :
KOAH hastaları emekli olabilir mi?

Emeklilerin tazminat hakkı

SORU: Emekli oldum tazminatımı aldım. Tekrar çalışmaya başlasam yine tazminat alabilir miyim?

CEVAP: Emekli olanlar yeniden çalışmaya başlarsa belirili şartlarla yeniden kıdem tazminatı alabilirler. Bunun için tekrar en az 1 yıl çalışmaları ve kanunda tazminat ödenmesi öngörülen nedenlerle işten çıkmaları veya işveren tarafından çıkarılmaları gerekmektedir.

KOAH hastaları emekli olabilir mi?

SORU: ben kalp ameliyatı oldum. 2 damarım değişti ayrıca aort damarım patladı ameliyat oldum mesleğinden dolayı KOAH başladı. 1.800 gün primim var malulen emekli olabilir miyim?

CEVAP: Belirttiğiniz hastalıklarından dolayı SGK tarafından çalışma gücünüzün %60'ını kaybettiğinizin tespit edilmesi ve 10 yıllık sigortalılık süresi ile toplam olarak 1800 gün malullük sigortası primi ödemiş olmanız hâlinde malulen emekli olabilirsiniz. Bu bağlamda belirtmiş olduğunuz hastalıklarınızdan dolayı, bağlı bulunduğunuz SGK müdürlüğüne müracaat edip malulen emeklilik için başvuruda bulunabilirsiniz. Belirtmiş olduğum şartların bulunduğu SGK tarafından tespit edilirse malulen emekli olabilirsiniz.

Patron maaşlarımızı sürekli geciktiriyor

SORU: Çalıştığım ekmek fırınında patron 'zararla çalışıyoruz' diyerek maaşlarımızı hep geç vermektedir. İşten çıkarsam tazminatım yanar mı?

CEVAP:, ödeme gününden itibaren 20 gün içinde mücbir bir neden dışında ücreti ödenmeyen işçi iş görmekten kaçınabilir.

Ücretin zamanında ödenmemesi hâlinde işçiye geçen günler için faiz ödenmesi gerekmektedir. Diğer yandan işçinin ödenmemesi işçiye tazminatını alarak işten çıkma hakkı da vermektedir.

İsa KARAKAŞ
Kaynak : Türkiye

İlgilinizi Çekebilir