Anasayfa » Taşeron » Taşeron işçiler işlerini geri istiyorlar!

Taşeron işçiler işlerini geri istiyorlar!

Taşeron işçiler işlerini geri istiyorlar!

Tarih :
Taşeron işçiler işlerini geri istiyorlar!
Bursa Orhangazi'de Öz Gıda İş Sendikası, bir işçinin sendikal faaliyetleri nedeniyle işten atıldığı Cargill fabrikası önünde eylem yaptı.


Hak-İş’e bağlı Öz Gıda İş Sendikası, çalışma yürüttüğü Cargill fabrikasında bir işçinin sendikal faaliyetleri nedeniyle işten atılmasını protesto etti. Açıklamada "Sendikal faaliyetleri nedeniyle işten çıkarılan arkadaşımızın işine iadesini istiyoruz" denildi.

Bursa’nın Orhangazi ilçesindeki Cargill fabrikasının önünde sabahın erken saatlerinde düzenlenen eyleme Öz Gıda İş Sendikası üye ve yöneticilerinin yanı sıra CHP Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Sercan Çelik de katıldı. İşçi Kemal Kapar'ın Öz Gıda İş'e üye olduğu gerekçesiyle işten çıkarıldığını aktaran sendika, sloganlarla fabrika yönetimine tepki gösterdi.

Fabrika önündeki açıklamada konuşan Öz Gıda İş Sendikası Başkanı Yalçın Kaya, Cargill’in birçok ülkede fabrikaları ve yaklaşık 140 bin çalışanı bulunduğunu belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünya ülkeleri içinde sendikal faaliyetin olmadığı tek ülke biziz. Cargill, Türkiye’yi üçüncü dünya ülkesi veya üçüncü sınıf ülke olarak gördüğü için Türkiye’deki fabrikasına sendikanın girmesine izin vermiyor. Bizim asıl tepkimiz buna. Fabrikada üye çalışmamızı sürdürüyoruz. Şu ana kadar yaklaşık yüzde 50 civarında üyemiz oldu. Yakında yetkili sendika olacağız. Sendikal faaliyetleri nedeniyle bir arkadaşımız işten çıkarıldı. Bu arkadaşımızın işine geri iadesini istiyoruz. Eylemlerimiz yeni başladı, bundan sonraki süreçte artarak devam edecek.”

(Bursa/EVRENSEL)

İlgilinizi Çekebilir