Anasayfa » Medya Haberleri » Türkiye'nin yüzde 25'lik muafiyeti var..

Türkiye'nin yüzde 25'lik muafiyeti var..

Türkiye'nin yüzde 25'lik muafiyeti var..

Türkiye'nin yüzde 25'lik muafiyeti var..

Tarih :
Türkiye'nin yüzde 25'lik muafiyeti var..

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarında Türkiye'nin yüzde 25’lik muafiyetinin olduğunu söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları ile ilgili yaptığı açıklamada Türkiye’nin yüzde 25’lik bir muafiyetinin olduğunu söyledi.

NTV’de soruları yanıtlayan Dönmez, İran ile 5-6 yıllık doğalgaz kontratının bulunduğunu belirtti.

Enerji Bakanı Dönmez, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"İran bizim sınır komşumuz. Doğalgaz ve petrolü oradan alıyoruz. İran ile 5-6 yıllık doğalgaz kontratımız var.TÜPRAŞ ham petrol ithal ediyor. Türkiye'nin yüzde 25'lerde bir muafiyet durumu söz konusu. ABD yönetimi 6 ay sonunda tekrar bir durum değerlendirmesi yapıp karar verecek.Fatih gemisi son derece modern ekipmanlarla donatıldı. An itibariyle 3585 metrelik bir derinliğe ulaştık.

Hedefimiz 5500 metreye ulaşmak. İnşallah orada petrol veya gaz rezervine rastlarız.Sayın Çipras'ın açıklaması için ise şunu söyleyeyim, oldu bittiye getirilmesin. Gerilimin yükselmesini istemiyoruz. Kendi alanımızda çalışmaya devam edeceğiz. Kıbrıs Rum kesiminde itilaflı bir durum var.

Türkiye ve KKTC'nin haklarını sonuna kadar savunacağız.Kimsenin kaynağında gözümüz yok, bize müdahale edilmesin.Yeni gemi ile Karadeniz'de sondaj çalışması yapacağız. Mersin projesinde de sona yaklaştık. Oradan da ümitliyiz. Heyecanla bekliyoruz.Elektrik ve doğalgazda arz güvenliği sorunu yok. Depolama kapasitesini artırdığımız için yüzer enerjiden de dolayı doğalgazda herhangi bir arz bir sıkıntımız yok.

Cayır cayır kullanalım diye bir şey yok

Ancak tasarruf ilkelerine uyulmalı. Cayır cayır kullanalım diye bir şey yok.Yılbaşına kadar elektrik ve doğalgazda zam yok. Kurdaki düşüş maliyetleri olumlu etkiliyor.

Piyasadaki fiyatlar maliyetlere yakın seviyelerde.

Rekabet kurumu da bakıyor inceliyoruz. Doğalgaz fiyatlarını petrol fiyatları tetikliyor. Zaten maliyetlerin altında satış politikası izleniyor. Yılbaşında maliyet düşerse indirim söz konusu olabilir.Akaryakıtta eşel mobil konusunda pompa fiyatlarının anında yansıması söz konusu olarak ÖTV üzerinden bunu yönetelim dendi. Bugüne kadar da bu uygulama başarılı olarak sürdürüldü.

6 ay sürecinde akaryakıt tüketicisi bu son dalgalanmadan olumsuz etkilenmemiş oldu."

Kaynak Yeniçağ:

İlgilinizi Çekebilir