Anasayfa » Medya Haberleri » EYT'de maliyeti açıkladı!

EYT'de maliyeti açıkladı!

EYT'de maliyeti açıkladı!

EYT'de maliyeti açıkladı! Lütüf değil kazanlımış hak

Tarih :
EYT'de maliyeti açıkladı!

EYT'de maliyeti açıkladı! Lütüf değil kazanlımış hak

Kani Beko Emeklilikte Yaşa Takılanların maliyetinin "Bir yılda 750 milyar değil, 700 bin kişiye emekli maaşı bağlanacak olsa yılda 10 milyar ödenecek." olduğunu ifade ederek "Ayrıca, onlar lütuf değil kazanılmış haklarını istiyorlar." dedi.

Eski sendika başkanı CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, emek yaşamındaki sorunlarla ilgili Anayurt Gazetesinden Tamer Arda ERŞİN'in sorularını yanıtladı.

DEVLET 'GENÇSİN', PATRON 'YAŞLISIN' DİYOR

Emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını çözecek düzenleme yapılmamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Devletin 'Sen gençsin, git çalış' dediği bu kişilere patronlar “Sen yaşlısın, gençler varken seni işe alamam' diyor. Oysaki emeklilikte yaşa takılanlara, Cumhurbaşkanının dediği gibi, bir yılda 750 milyar değil, 700 bin kişiye emekli maaşı bağlanacak olsa yılda 10 milyar ödenecek. 40 Milyar dolar, yani 200 Milyar TL'yi Suriyeli misafirler için harcadıysak 10 milyar da bizim ülkemizin insanlarına vermemiz gerekirdi. Ayrıca, onlar lütuf değil kazanılmış haklarını istiyorlar.

'LEŞ KARGALARI'

Kıdem tazminatıyla ilgili yine bir fon düzenlemesi gündemde. Sendikacılık yaptığınız yıllarda buna karşı çıkıyordunuz. Fonla ilgili görüşleriniz nelerdir?

Kıdem tazminatı işçilerin kırmızı çizgisidir. Kıdem tazminatı olmazsa işçinin iş güvencesi olmaz. 20 milyon işçi ve sendikaların karşı çıktığı bu uygulamaya izin vermemiz mümkün değildir. Kıdem tazminatını leş kargalarına yediremezsiniz.

'MEVZUAT YENİLENMELİ'

İSİG'in son açıkladığı sayıya göre Ekim ayında en az 177, ilk 10 ayda en az 1640 işçi can verdi. İş cinayetleri nasıl önlenir, 2012 yılında çıkarılan İş Sağlı ve Güvenliği Kanunu'nu işçileri korumuyor mu?

Ne yazık ki iş cinayetlerinde Avrupa’da birinci, dünyada üçüncüyüz. AKP iktidarları döneminde ise 21 bin işçi arkadaşımızı kaybettik, bu arada yaralanan ve sakat kalan işçilerimizi de unutmamalıyız. İş bulamadıkları için aileleri dağılıyor. İşçi sağlığı ve iş güvenliği mutlaka ILO kriterlerine uygun hale getirilmelidir. İşçi sağlığı ve iş güvenliği uzmanlarının sağlıklı ve doğru karar verebilmesi için çalıştıkları işyerlerinden maaş almamalı gereklidir. Emek ve meslek örgütleri ile taraflar birlikte ülkemizin ihtiyacı olan işçi sağlığı ve iş güvenliği mevzuatını yenilemeli ve dünya standartlarına uygun olarak Meclis’te yenilenmesi için çalışmalıyız.

3'üncü havalimanı işçilerinin tutuklu bulunmasını ve haklarında hazırlanan iddianameyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Silivri Cezaevi’nde DİSK/DEV-YAPI İŞ Sendikası genel başkanını ve işçileri ziyaret ettim. Aylardır yatırılmayan ücretlerini istemek, yatakhanede tahtakurusu olmasın ve servisler düzenli kalksın demek, mesai arkadaşlarının ölmesine karşı can güvenliği talebini savunmak suç değil, haktır. Bu işçi arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmaları gerektiğine inanıyorum. Asıl orada olması gerekenler işçileri ilkel koşullarda çalıştıran İGA yöneticileri olmalıdır.

'HAVALİMANI İŞÇİLERİNDEN MEKTUP'

Bize gönderilen bir mektubu sizinle paylaşmak isterim. “En insani taleplerimiz büyük bir zorbalıkla bastırılmaya çalışıldı. Gece yarılarında koğuş kapılarımız kırılarak gözaltına alındık. İGA’nın güvenlik binasında kaba dayak, küfür ve hakaretlere uğrayarak sorgulara çekildik. İnsanca çalışmak ve insanca yaşamak istediğimiz için hukuksuz bir şekilde yargılanarak cezaevlerine atıldık. Bizler hiçbir şekilde suçlu olduğumuzu düşünmüyoruz. Hak istemek suç değildir. Asıl suçlu, biz işçileri insan dışı çalışma koşullarına mahkum eden İGA patronlarıdır. Buradan tüm kamuoyuna sesleniyoruz.Bizleri merak etmeyin. Keyfimiz ve moralimiz gayet yerinde. Sesimize ses olan tüm dostlara selamlar. İnşaat işçisi köle değildir".

Tamer Arda ERŞİN

Kaynak:Anayurt

Benzer Haberler