Konkordato sistemi için sürpriz teklif!

Konkordato sistemi için sürpriz teklif!

Konkordato sisteminde 8 aylık uygulamada ortaya çıkan bazı sorunların çözümüne yönelik düzenlemeler içeren kanun teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Teklife göre konkordato komiserinin görevlendirilme metodundan kaynaklı sorunların çözümü amacıyla da bazı düzenlemeler bulunuyor

Tarih :
Konkordato sistemi için sürpriz teklif!
AK Parti Grubu, İcra ve İflas Kanunu'nun konkordatoya ilişkin bazı hükümlerinde son sekiz aylık uygulamada ortaya çıkan sorunların çözümüne yönelik düzenlemeler içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu. Parti grubundan yapılan açıklamaya göre bugün TBMM başkanlığına yürütme ve yürürlülük dahil 32 maddeden oluşan "Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" ve yürütme ve yürürlülük dahil 27 maddeden oluşan "Abonelik Sözleşmesinden Kaynaklanan Para Alacaklarına İlişkin Takibin Başlatılması Usulü Hakkında Kanun Teklifi" sunuldu.

KAMUYA BİRÇOK ŞİKAYET GELDİ


Dün Reuters'da da yer alan bir haberde de ekonomi yetkilileri şirketlerin olası bir iflastan korunmak için ilan edebilecekleri konkordato sisteminde kötüye kullanım olduğunu, amacı dışında kullanıldığına yönelik kamuya birçok şikayet geldiğini belirterek, hem alacaklı hem borçluyu koruyacak bir düzenleme üzerinde çalışıldığını belirtmişlerdi.

356 FİRMA KONKORDATO İLAN ETTİ

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TBMM'de yaptığı açıklamada, bugüne kadar 356 firmanın konkordato ilan ettiğini belirterek,
hem alacaklıyı hem de borçluyu koruyan bir taslak üzerinde çalıştıklarını söylemişti.

Konkordato şirketleri olası bir iflastan kurtarmayı hedefleyen bir düzenleme olarak uygulanıyor. Borçlarını ödeyemeyen şirketler vade uzatımı veya tenzilat yapılarak borçlarını ödeyebilmek için ya da olası bir iflastan kurtulmak için konkordato talep edebiliyorlar. Son dönemde döviz kurlarına bağlı artan kira, üretim ve finansman maliyetleri bir çok şirketi finansal olarak zor bir sürece soktu.

KARAR İKİ AŞAMADAN OLUŞUYOR

Teklif öncesi konkordato kararı iki aşamadan oluşuyordu. Mahkeme genel olarak üç ile beş aylık geçici süre ile şirketlerin aleyhine yapılacak tüm takip işlemlerini durdurabiliyor, bu geçici sürenin ardından yine mahkeme tarafından borçlu şirkete bir ile bir buçuk yıl arasında kesin süre veriliyordu.

Kanun teklifinde yer alan genel gerekçe bölümünde, "15 Mart 2018 tarihinde yürürlüğe giren 7101 sayılı Kanunla, 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu'nun konkordatoya ilişkin hükümleri revize edilmiştir. Yaklaşık sekiz aylık uygulamanın takibi neticesinde, ortaya çıkan bazı sorunların çözümüne yönelik de düzenlemeler yapılmaktadır" denildi. Teklif şöyle devam etti: "Bu kapsamda teklifle konkordato talebine eklenecek belgeler arasındaki finansal analiz raporu, güvence veren denetim raporu olarak değiştirilmekte ve bu raporu hazırlayacak bağımsız denetim kuruluşları ile raporun standardı konusunda uygulamada yaşanan sorunları çözecek mahiyette düzenlemeler yapılmaktadır." Teklife göre konkordato komiserinin görevlendirilme metodundan kaynaklı sorunların çözümü amacıyla da bazı düzenlemeler bulunuyor.

 

Kaynak : Habertürk

İlgilinizi Çekebilir

ABD'de Savcı Mueller, Rusya soruşturmasını tamamladı
Çatıda yapıyor! Gören şaşırıyor...
Adalet Bakanı Gül'den Akşener'e çok sert tepki!
150 bin kişiyi işe alacaklar...
Albayrak: Nisan ayında yol haritamızı açıklayacağız
Dolar'da son durum!
Erdoğan uzatılan nottaki eksikliği fark edip anında talimat verdi!
Türkiye'nin en düşük nüfuslu ilçesi hangi ilimizdedir?.
Kilometre düşüren, kazayı gizleyen yandı
Doların yükselişine Bakan Albayrak'tan canlı yayında açıklama!
Emniyet'ten gazeteci Arslan'ın gözaltı iddiasına yalanlama

Benzer Haberler