Anasayfa » Medya Haberleri » Milyonlarca vatandaşa müjde! O maaşı almak kolaylaşıyor..

Milyonlarca vatandaşa müjde! O maaşı almak kolaylaşıyor..

Milyonlarca vatandaşa müjde! O maaşı almak kolaylaşıyor..

Engelli maaşı almak kolaylaşıyor! Engelli maaşını almayı kolaylaştıran kanun teklifi TBMM'de

Tarih :
Milyonlarca vatandaşa müjde! O maaşı almak kolaylaşıyor..

Engelli maaşı almak kolaylaşıyor!

Ülkemizde milyonlarca engelli vatandaşımız bulunmaktadır. Engelliler istihdam açısından maalesef dezavantajlı gruplar arasında yer almakta olup kendilerine uygun bir iş bulmakta çok zorlanmaktadır.

Diğer yandan engellilerin çoğunluğu SGK’dan emekli aylığı veya yardımı almamaktadır. Daha çok 2022 Sayılı Kanun kapsamında karşılıksız engelli aylığından faydalanmaktadır. Ancak bu aylığı almak için gereken şartlar çok zor.

%40-%69 arası oranında engeli olanlar

Bu grupta 18 yaşından büyük ve 65 yaşından küçük olan, %40-%69 arası oranda engelli olan, nafaka bağlanmamış veya nafaka bağlanması mümkün olmayan, 2828 Sayılı Kanun kapsamında harçlık almayan, SGK’dan bir gelir veya aylık hakkından yararlanmayan, uzun vadeli sigorta kollarına tabi olacak şekilde çalışmayan, talebine rağmen işe yerleştirilemeyen ve hane içinde kişi başına düşen otalama aylık geliri, asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden az olan Türk vatandaşlarına bağlanmaktadır.

%70 ve üzeri oranda engeli olanlar

Bu grupta da 18 yaşından büyük olan, %70 ve üzeri oranda engelli olan, nafaka bağlanmamış veya nafaka bağlanması mümkün olmayan, 2828 Sayılı Kanun kapsamında harçlık almayan, sosyal güvenlik kurumlarından bir gelir veya aylık hakkından yararlanmayan, uzun vadeli sigorta kollarına tabi olacak şekilde çalışmayan ve hane içinde kişi başına düşen otalama aylık geliri, asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden az olan Türk vatandaşlarına bağlanmaktadır.

Hane geliri yerine sadece engellinin kendi gelir durumu esas alınacak

KANUN TEKLİFİ TBMM'YE VERİLDİ

Yukarda yer verdiğimiz karşılıksız engelli aylığı almada en büyük engel kişi yerine hane gelirinin esas alınması şartı oluşturmaktadır. İşte bu engelin ortadan kaldırılması için TBMM’ye kanun teklifi verildi.

KİŞİSEL GELİR DURUMUNA BAKILACAK

Söz konusu kanun teklifinde aylık bağlanan engellilerin muhtaçlığının belirlenmesinde 'hane başına düşen gelir' uygulamasından vazgeçilip, kişisel gelir durumuna bakılması amaçlanmaktadır.

MAĞDURİYETLER GİDERİLMİŞ OLACAK

Yaklaşık 5 milyon engelliyi ilgilendiren bu kanun teklifinin yasalaşması hâlinde muhtaçlık kriterinin beraber oturdukları ailenin gelirine göre belirlenmesi uygulaması nedeniyle muhtaç değilsin denilerek aylığı kesilen ve reddedilen engellilerin mağduriyetleri giderilmiş olacaktır.

İsa Karakaş

Kaynak : Türkiye

İlgilinizi Çekebilir

Emniyet'ten gazeteci Arslan'ın gözaltı iddiasına yalanlama
ABD'de Savcı Mueller, Rusya soruşturmasını tamamladı
Eski milletvekili yazlığında ölü bulundu!
THY benzeri görülmemiş dev taşınmaya hazır
8 bin TL'lik vurgun yapan hırsız tutuklandı
Meyve sebzede büyük soruşturma! İşte tam liste...
Milli Savunma Bakanlığından 'Mavi Vatan' açıklaması
Taşeronda arka arkaya yeni zamlar! O belediyeden de %4+350 TL zam
150 bin kişiyi işe alacaklar...
KDV'de 'değişiklik' tebliği, Resmi Gazetede..
Kilometre düşüren, kazayı gizleyen yandı

Benzer Haberler