Anasayfa » Medya Haberleri » Hastanede daha az ödeme

Hastanede daha az ödeme

Hastanede daha az ödeme

Hastanede daha az ödeme

Tarih :
Hastanede daha az ödeme

Özel hastanelerdeki tedavilerde, SGK’nın ödediği ücretin yüzde 200’ü kadar fark alınıyor. Hükümet, bu fark ücretlerinin düşürülmesini yani vatandaşın cebinden daha az para çıkmasını hedefliyor...

Özel hastaneler artan sayıya ve kaliteye bağlı olarak vatandaşın tercihi haline geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile anlaşmalı özel hastaneye muayene için giden sigortalı, normalde 12 lira katkı payı ödüyor. Ancak bazı hastaneler veznede daha çok katkı talep edebiliyor. Devlette muayene başına alınan katkı payı 6 lira. Özel hastaneler ayrıca SGK’nın ödediği tedavi ücretinin yüzde 200’ü kadar fark ücreti de talep edebiliyor.

MUAYENE KATILIM PAYI

Bir örnek vermek gerekirse; kadın hastalıkları nedeniyle özel hastaneye giden bir hasta için SGK, 33.48 lira ödeme yapıyor. Hastane, bunun üstüne 66.96 liraya kadar ilave ücret talep edebiliyor. 12 lira katılım payı ise sabit ve muayene başına alınıyor. Başka bir örnek daha verelim: Yaşlılık hastalığıyla (Geriatri) devlet hastanesinde muayene olunduğunda 6 lira katılım payı kesiliyor. Özele gittiğinde ise 105 lira ödüyor. Bunun 60.48 lirası muayene farkı, 30.24 lirası SGK’nın hastaneye ödediği para, 12 lirası da katılım payı.

MEMNUNİYET YÜKSELİYOR

Artan maliyetler vatandaşı zorluyor. Hükümet, maliyetlerin yani katkı payı ile fark ücretlerinin azaltılmasını hedefliyor. TBMM plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan sağlık Bakanı fahrettin Koca bu konuda şöyle dedi: “özel hastanelerde kanser vakalarında ve yoğun bakımlarda fark alınmasına son verildi. Bunun gibi sağlık hizmetlerinden alınan farkın azaltılması veya kaldırılması yönünde yapacağımız uygulamalar neticesinde sağlık hizmeti alırken vatandaşımızın cebinden çıkan harcamaları daha da aşağıya çekmeyi hedefliyoruz. Sağlıkta memnuniyet hızla yükseliyor.”

Kaynak : Posta

İlgilinizi Çekebilir

Milli Savunma Bakanlığı 600 işçi alacak
Dolar'da son durum!
Seçimlerde, rekabetin çok büyük olacağı 12 il
Türkiye'nin en düşük nüfuslu ilçesi hangi ilimizdedir?.
2 bin 500 kadın polis alınacak
İŞKUR'dan 13 ilde binlerce kişiye iş müjdesi!.
Kilometre düşüren, kazayı gizleyen yandı
Ders sayısı azalınca öğretmenlerin durumu ne olacak?Bakan açıkladı..
Milli Savunma Bakanlığından 'Mavi Vatan' açıklaması

Benzer Haberler