Anasayfa » Medya Haberleri » 3600 ek gösterge ikinci 100 güne girecek mi?

3600 ek gösterge ikinci 100 güne girecek mi?

3600 ek gösterge ikinci 100 güne girecek mi?

Milyonlarca kamu çalışanın gözü 3600 ek göstergede. İlk 100 gün doldu. Şimdi ikinci 100 günde yapılacak projeler açıklanacak. Kamu personeli ikinci 100 günde 3600 göstergeye ilişkin düzenlemenin olup olmayacağını merak ediyor. Ancak, ekonomi kulislerinde dolaşan bilgilere göre, ikinci 100 günde 3600 göstergeye ilişkin bir taahhüdün olmayacak.

Tarih :
3600 ek gösterge ikinci 100 güne girecek mi?

Kamuda, 24 Haziran seçimleri öncesinde açıklanan 3600 ek göstergeye ilişkin bekleyiş devam ediyor. 3600 ek göstergenin ne zaman yasalaşacağı konusunda bir bilgi yok. Konuya dair detaylar geldikçe haberlerimizden paylaşacağız. Öte yandan geçtiğimiz günlerde AA Editör Masası’nda konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 3600 ek göstergeyle ilgili 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde bir açıklamalarının olacağını söyledi. Bu nedenle, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde en azından öğretmenlere getirilecek olan 3600 ek göstergeye ilişkin bir açıklama yapılması bekleniyor.

İKİNCİ 100 GÜNDE YER ALACAK MI?

Öğretmenlerin dışında, polis, hemşire, din görevlileri de yoğun bir şekilde 3600 ek göstergenin yürürlüğe girmesini bekliyor. Ayrıca 4 meslek grubundan başka idareciler ve diğer meslek grupları da 3600 ek gösterge kapsamının genişletilmesi yönünde kulis faaliyetlerini sürdürüyor. Peki ek göstergenin kapsamının genişletilmesi konusundna bir çalışma var mı? Bu konuda Meclis'e çok sayıda teklif sunuldu. Ancak bu çalışmalar Cumhurbaşkanlığı'nın ve ilgili bakanlıkların çalışmasından oluşmuyor. Dolaysıyla ek göstergeye ilişkin Meclis'e sunulan tekliflerin bir önemi bulunmuyor. Bunun dışında ilgili bakanlıkların mutfağında bir çalışma yapıldığı bilinmiyor. Bu çalışma henüz olgunlaşmadı. Bu nedenle kamuoyuna henüz açıklanmadı.

Cumhurbaşkanlığı, ikinci 100 günlük eylem planını açıklamayı planlıyor. Kamuda gözler ikinci 100 günlük eylem planına çevrildi. Bu planda 3600 ek göstergeye ilişkin bir düzenleminin olup olmayacağı merak ediliyor. Ekonomi kulislerinde ise, bu yönde bir taahhüdün olmayacağı dile getiriliyor. Son dönemde 3600 ek göstergeye ilişkin çalışmanın kademeli olarak hayata geçirileceği konuşulmaya başlandı. Maliyetinin bu yöntemle azaltılması düşünülüyor.

KİMLER EK GÖSTERGEDEN YARARLANACAK?

Öte yandan 3600 ek göstergenin kimleri kapsadığı da merak ediliyor. Bu konuda da tam olarak net bir bilgi yok. Ancak geçmiş dönemde Sabah Gazetesi'nde yer alan haberlere göre, 3600 ek gösterge hususunda Çalışma Bakanlığı tarafından bir çalışma yürütülüyor. Hazırlanan taslakta daha önce ifade edilen polis, hemşire, din görevlisi memurların yanında kamuda idareci olarak çalışanlar da yer aldı. Bu taslağa göre şube müdürleri, daire başkanları, il müdürleri, bölge müdürleri, üniversite genel sekreterleri, üniversite genel sekreter yardımcıları da ek gösterge artışından yararlanacak. Taslak metne giren idarecilere belediyeler ve bağlı şirketlerdeki yöneticiler de girdi. Buna göre belediyelerde ve bağlı şirketlerde görev yapan daire başkanlarının da ek gösterge artışından faydalanması planlanıyor. Ek gösterge artışı gerçekleştiği zaman bu memurların kendileriyle birlikte emeklileri de yararlanacak. Böylece uygulama mevcut emekliler için de geçerli olacak.

KİM NE KADAR ALACAK?

Memurların maaş hesabında kullanılan ölçütlerden birisi olan ek göstergedeki artış mevcut maaşları artırmakla birlikte asıl etkiyi emeklilik ikramiyesine ve emekli maaşına yapıyor. Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor. Ek göstergesi 3600 olan bir memur ile daha düşük olan bir memurun alacağı zam ya da maaş miktarı aynı olmuyor. Ek göstergelerin 2200'den 3000'e ve 3600'e çıkarılmasıyla birlikte polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi ve idarecilerin emeklilik ikramiyeleri ve emekli maaşları ciddi oranda artacak.

İKRAMİYELER DE ARTACAK MI?

Kıdem ve dereceye göre değişmesine rağmen ortalama olarak polislerde emekli maaşı 530 lira ikramiye ise 17 bin 100 lira artacak. Öğretmenlerde de en az emekli maaşı artışı 500 lira olacak ve ikramiyelerdeki artış 13 bin lirayı geçecek. Ek göstergesi 2200'den 3600'e çıkacak personelde ikramiye artışı 20 bin lirayı geçecek.

NE ZAMAN YASALAŞACAK?

3600 ek göstergenin ne zaman yasalaşacağı konusunda bir bilgi yok. Konuya dair detaylar geldikçe haberlerimizden paylaşacağız. Öte yandan geçtiğimiz günlerde AA Editör Masası’nda konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 3600 ek göstergeyle ilgili 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde bir açıklamalarının olacağını söyledi.

Kaynak : SGK Rehberi

İlgilinizi Çekebilir

THY benzeri görülmemiş dev taşınmaya hazır
Eski milletvekili yazlığında ölü bulundu
İŞKUR'dan 13 ilde binlerce kişiye iş müjdesi!.
Yaşlıya ayda bin 907 TL
Eski milletvekili yazlığında ölü bulundu!
Türkiye'nin en düşük nüfuslu ilçesi hangi ilimizdedir?.
"Engellilerin emanet gününü 30 günden 45 güne çıkaracağız"
23 Mart 2019'dan önemli gündem başlıkları
Çatıda yapıyor! Gören şaşırıyor...
Altının kilogramı yükseldi!
O taksici ihraç edildi!
8 bin TL'lik vurgun yapan hırsız tutuklandı
Meyve sebzede büyük soruşturma! İşte tam liste...
Bülent Arınç: Cumhur İttifakı'nı destekleyeceğiz

Benzer Haberler