Emekli maaşlarını ilgilendiren teklif komisyonda!

Emekli maaşlarını ilgilendiren teklif komisyonda!

Emekli maaşlarını ilgilendiren yasa teklifi komisyona iletildi

Tarih :
Emekli maaşlarını ilgilendiren teklif komisyonda!

Emekli maaşlarına haciz gelmesi durumunda emekliye ödenen maaşın asgari ücretin altına düşmemesi için kanun teklifi verildi.

İYİ Parti Grup Başkanı ve İstanbul Milletvekili A. Ahat Andican tarafından verilen emekli aylıklarına haciz gelmesi durumunda her halükarda kesinti yapılmış hali ile emekli aylıkların asgari ücretin altına düşmemesi için kanun teklifi verildi. Kanun teklifi 12 Kasım 2018 tarihinde Meclis Plan ve Bütçe Komisyonuna iletildi. Kanun teklifi şu an Plan ve Bütçe komisyonunda.

İCRA KESİNTİSİNDE DURUM NASIL?

Asgari ücret ve altında ücret alan vatandaşların maaşının 1/10'u kadar kesinti yapılırken Asgari ücretin üzerinde maaş alanların maaşlarından 1/3 oranında kesinti yapılmaktadır. Emekli vatandaşların yaşam koşulları ve zorluklar düşünüldüğünde bu kesintiler emeklilerin yaşamını zorlaştırmaktadır.

KANUN TEKLİFİ NE GETİRİYOR?

Amme Alacakları Tahsili Usülü Hakkındaki Kanun'da değişiklik teklifi ile asgari ücretin üzerinde maaş alan emeklilerin maaşına haciz gelmesi durumunda vatandaşın eline en az asgari ücret kadar maaş geçmesi amaçlanmaktadır.

Böylelikle emekli bir kişinin maaşına haciz geldiği takdirde emekliye ödenen maaş asgari ücretin altına düşmeyecektir.

İşte kanun teklif metninin tamamı;

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler