Anasayfa » Taşeron » Taşerondan Meclis çıkarması! Sorunları tek tek anlattılar..

Taşerondan Meclis çıkarması! Sorunları tek tek anlattılar..

Taşerondan Meclis çıkarması! Sorunları tek tek anlattılar..

Taşeronda kadro ve ücret çözümünü tek tek anlattılar!

Tarih :
Taşerondan Meclis çıkarması! Sorunları tek tek anlattılar..

Kadroya geçen ve kadroya geçişi çeşitli nedenlerle gerçekleşmeyen çalışanlar Meclis'te gündem olmaya devam ediyor. Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ve Aksaray Milletvekili Ayhan Erel gerek kadroya geçen işçilerin gerekse de kadroya geçirilmeyip kadro bekleyen çalışanların taleplerini dile getirdiler.

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Meclis genel kuruluna hitabında 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'yle taşerondan sürekli işçi kadrolarına geçen işçiler 2020 yılının Ekim ayına kadar Yüksek Hakem Kurulu toplu sözleşmesine tabi tutularak diğer kadrolu işçilerin faydalandığı haklardan mahrum bırakıldığını ifade etti.

Gürer konuşmasında 'İşçilere enflasyon farkı yansıtılmaması ve yüzde 4+4 zamlara mahkûm edilmesi zaten geçim güçlüğü çeken insanları tamamen geçinemez hâle getirmiştir' dedi.

ÇÖZÜM HATALI NACE KODLARI BİLDİRİMLERİNİN DÜZENLENMESİ

Milletvekili Gürer sözlerine "Tayin hakkı verilmeyerek özellikle, evlilik yapan işçiler eşleriyle farklı illerde yaşamak zorunda bırakılarak aile bütünlükleri bozulmuştur. Tüm bunların çözümü, hatalı NACE kodları bildirimlerinin düzenlenmesidir. 2019 yılında yapılacak olan kamu toplu iş sözleşmesine taşerondan kadroya geçenler de mutlaka dâhil edilmelidir." diyerek devam etti.

KADRO ALAMAYAN TAŞERONLAR

Kadro alamayan taşeron çalışanlara da kadro hakkı tanınması gerektiğini ifade eden Gürer "Kamuda kiralık araç şoförleri, Karayollarında, BİT'te, KİT'te, MEB'de, Sağlık Bakanlığında, şeker fabrikalarında çalışan taşeronlar da derhâl kadroya alınmalıdır." dedi.

Sağlık Bakanlığı'nda kadroya alınmayan çalışanlara ilişkin de açıklama yapan Gürer "Sağlık Bakanlığında taşeronla ilgili düzenlemede büyük haksızlıklar yaratıldı. Hastane bilgi işlem çalışanları, laboratuvar çalışanları, radyoloji görüntüleme çalışanları, diş protez ihalesi çalışanları, aile hekim çalışanları, yemekhane, sosyal tesis çalışanları yanı sıra, dernek olsa da Kızılay çalışanlarına kadro verilmedi. İhale hizmet alım sözleşmesine takılan Sağlık Bakanlığı çalışanlarına kadro verilmedi." diyerek sözlerini tamamladı.

TÜM İŞÇİLER KADROYA ALINACAKTI

Aksaray Milletvekili Ayhan Erel'de "Dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının tüm taşeron işçilerin kadroya alınacağı şeklindeki beyanı ve taahhüdüne rağmen, hastanelerde çalışan taşeron işçilerinden şoförler, aşçılar, bilgi işlemciler kadroya alınmamışlardır. Bundan dolayı çok mağduriyet yaşamaktadırlar. Ayrıca, taşeron işçilerden kadroya geçenler ile aynı işi yapan kadrolu işçiler arasında gerek özlük hakları bakımından gerekse ücret bakımından çok büyük farklılıklar vardır. Bu farklılıkların giderilmemesi çalışma huzurunu ve barışını bozmaktadır. Bir an önce taşerondan kadroya geçen işçilerin bu hak kayıplarının giderilmesi gerekmektedir." dedi.

SGK Rehberi-Özel

Bu yazının tüm hakları SGK Rehberi'ne aittir. "http://www.sgkrehberi.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır

Kaynak : SGK Rehberi

İlgilinizi Çekebilir

Sezai Temelli: Birçok parti ile ittifak yaptık
150 bin kişiyi işe alacaklar...
İŞKUR'dan 13 ilde binlerce kişiye iş müjdesi!.
8 bin TL'lik vurgun yapan hırsız tutuklandı
2 bin 500 kadın polis alınacak
Kilometre düşüren, kazayı gizleyen yandı
Taşeronda arka arkaya yeni zamlar! O belediyeden de %4+350 TL zam
Yaşlıya ayda bin 907 TL
Seçimlerde, rekabetin çok büyük olacağı 12 il
Adalet Bakanı Gül'den Akşener'e çok sert tepki!
23 Mart 2019'dan önemli gündem başlıkları
Türkiye'nin en düşük nüfuslu ilçesi hangi ilimizdedir?.

Benzer Haberler