Prof. Turgut Tarhanlı ve Prof. Betül Tanbay gözaltına alındı

Prof. Turgut Tarhanlı ve Prof. Betül Tanbay gözaltına alındı

Prof. Turgut Tarhanlı ve Prof. Betül Tanbay gözaltına alındı

Tarih :
Prof. Turgut Tarhanlı ve Prof. Betül Tanbay gözaltına alındı

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turgut Tarhanlı ve Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Betül Tanbay ile birlikte çok sayıda isim gözaltına alındı

Gezi Parkı eylemlerinin organize ve finanse edilmesi soruşturması kapsamında Anadolu Kültür A.Ş.'ye yönelik operasyon düzenlendi. Haklarında gözaltı kararı bulunan 20 kişiden çoğu akademisyen 12 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 'Gezi Parkı eylemlerinin organize ve finanse edilmesi' soruşturması kapsamında operasyon başlattı.

ANADOLU KÜLTÜR A.Ş. YÖNETİCİ VE ÇALIŞANLARI GÖZALTINA ALINDI

Sabah saat 06.00'da başlayan operasyonda haklarında gözaltı kararı verilen 20 kişiden 12'si gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında, Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Turgut Tarhanlı ile Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Betül Tanbay, Anadolu Kültür çalışanları Başkanvekili Yiğit Emekçi, Yönetim Kurulu Üyesi Ali Hakan Altınay, Anadolu Kültür'ün Genel Koordinatörü Asena Günal ile danışmanları Çiğdem Mater ve Meltem Aslan'da bulunuyor.

KAVALA TUTUKLANMIŞTI

Bu sabah yapılan operasyonun i·şadamı Osman Kavala'nın tutuklandığı soruşturmanın devamı ni·teli·ği·nde olduğu beli·rti·ldi·. İşadamı Osman Kavala, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü "17-25 Aralık kumpas" soruşturmaları i·le 15 Temmuz darbe gi·ri·şi·mi·ne i·li·şki·n soruşturma kapsamında gözaltına alınmıştı. 18 Ekim 2017'de gözaltına alınan Kavala, 1 Kasım 2017'de "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve "anayasal düzeni· ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlamalarıyla tutuklanmıştı.

Kaynak : Habertürk

Benzer Haberler