Anasayfa » Medya Haberleri » Trafikten bir görev daha belediyelere devredilecek

Trafikten bir görev daha belediyelere devredilecek

Trafikten bir görev daha belediyelere devredilecek

Araç sahipleri dikkat! Belediyelere devredilecek

Tarih :
Trafikten bir görev daha belediyelere devredilecek

Bakan Soylu'nun önceki gün, “Hedefimiz şehir içi trafiğin belediyelere devredilmesidir." açıklamasının ardından çekici görevinin de belediyelere devredilecek.

Park yasağına uymayan araçları çekme görevi Emniyet'ten alınıp, Avrupa'da olduğu gibi büyükşehir belediyelerine devredilecek

YETKİLERİN YENİDEN DÜZENLENMESİ BEKLENİYOR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, şehir içi trafik düzenlemelerinin belediyelere devredilmesine yönelik açıklamasından sonra, yılbaşından itibaren büyükşehirlerde trafikle ilgili yetkilerin yeniden düzenlenmesi bekleniyor.

ŞEHİR İÇİ TRAFİKTE BELEDİYELERE DEVREDİLECEK

Bakan Soylu, önceki gün, “Hedefimiz şehir içi trafiğin belediyelere devredilmesidir. İlk önce Büyükşehirlerden başlayacağız. Belediyelerin ellerinde her türlü yetki var. Herkes görevini yapacak. İstediği güzergâhı her yere koyuyor. Nitelikli hizmet vermeye başlayacağı zaman topu başka yerlere atıyor” açıklamasını yapmıştı. İçişleri Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, bu yetki devri trafikle ilgili tüm yetkileri kapsamıyor. Ancak, park yasağına uymayanlar veya Elektronik Denetleme Sistemlerinden kaynaklanan bazı kural ihlallerine yönelik denetimlerin büyükşehir belediyeleri tarafından yapılacağı belirtiliyor.

UKOME ARACILIĞIYLA TRAFİKLE İLGİLİ YENİ DÜZENLEMELER YAPILACAK

Mevcut mevzuatta, güzergâhları belirleme başta olmak üzere, şehir içi trafiğin düzenlenmesi konusunda belediyelerin yetkisi bulunuyor. İçişleri Bakanlığı kaynakları, “Belediyelerimiz zaman zaman bu yetkileri olmasına rağmen, örneğin UBER tartışması veya minibüs, taksi hizmeti konusunda yaşanan sıkıntılar konusunda topu bakanlığa atıyor. Halbuki ruhsatı veren onlar. Vatandaşın gündeme getirdiği şikâyetlerin muhatabı bakanlık oluyor. Belediyelerin trafik düzeni ile ilgili yetkilerini tam olarak kullanmasını istiyoruz” değerlendirmesini yaptı. Bakanlık yetkilileri, mevcut yasada yer alan bu yetkilerin belediyelere trafikle ilgili düzenleme yapma konusunda geniş bir alan tanıdığını dile getiriyor. Belediyelerin bünyesindeki Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME) aracılığıyla trafikle ilgili yeni düzenlemelerin yapılacağı belirtiliyor.

TARİH NETLEŞİYOR

Edinilen bilgilere göre, yılbaşından itibaren belediyelerin trafikle ilgili yetki ve sorumluluklarını tam olarak yerine getirilmesi konusunda adım atılacak. Yetki karmaşasının yaşanmaması konusunda gerekirse yasal düzenleme yapılacak. Bu kapsamda, ana arterler dışındaki denetimlere İçişleri Bakanlığı karışmayacak. Park yasağına uymayan araçları çekme görevinin de Emniyet’ten alınıp, Avrupa ülkelerinde olduğu gibi büyükşehir belediyelerine devredilmesi planlanıyor.

Kaynak : Türkiye

İlgilinizi Çekebilir

Ders sayısı azalınca öğretmenlerin durumu ne olacak?Bakan açıkladı..
Türkiye'nin en düşük nüfuslu ilçesi hangi ilimizdedir?.
Memur-Sen'den yeni 3600 ek gösterge açıklaması!
"Engellilerin emanet gününü 30 günden 45 güne çıkaracağız"
Eski milletvekili yazlığında ölü bulundu
150 bin kişiyi işe alacaklar...
Albayrak: Nisan ayında yol haritamızı açıklayacağız
Devlet Bahçeli'den Habertürk'e açıklamalar
Seçimlerde, rekabetin çok büyük olacağı 12 il
Yaşlıya ayda bin 907 TL
Meyve sebzede büyük soruşturma! İşte tam liste...

Benzer Haberler