Anasayfa » Taşeron » İşte 4 saatlik taşeron görüşmesinin perde arkası!

İşte 4 saatlik taşeron görüşmesinin perde arkası!

İşte 4 saatlik taşeron görüşmesinin perde arkası!

Sendika Başkanı Taşeronu umutlandıran 4 saaatlik görüşmenin ayrıntılarını açıkladı

Tarih :
İşte 4 saatlik taşeron görüşmesinin perde arkası!

Hak-İş Genel Başkanı Arslan, Bakan Selçuk'la görüşmesine dair "Asgari ücretin ekonomik sıkıntıların getirdiği zorlukları aşabilecek oranda olmasını talep ettik. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun antidemokratik, işçileri temsilden uzak yapısının daha katılımcı bir yapıya kavuşturulmasıyla ilgili önerilerimizi sunduk” dedi.

Hak-İş Konfederasyonu ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, Hizmet-İş'in Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı'nın açılışında konuştu.

Hak-İş Genel Başkanı Arslan konuşmasında geçen hafta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile gerçekleştirdikleri dört saat süren görüşmeye dair açıklamalarda bulundu.

Arslan, görüşmede kadroya geçen taşeron işçilerin sorunlarını, kadroya alınmayan taşeron işçiler ile geçici ve mevsimlik işçilerin durumunu gündeme getirdiklerini belirtti.

Bakan Selçuk'a Hak-İş'in uzun süredir üzerinde çalıştığı ‘Çalışma Hayatı Genel Raporu' ile taşeron konusundaki ayrıntılı raporu sunduklarını aktaran Arslan, şu bilgileri verdi:

‘ÜÇ YILLIK GEÇİŞ SÜRECİNİN DEĞİŞTİRİLMESİNİ TALEP ETTİK'

"Temel olarak taşeron işçilerin Kararnamede yer alan üç yıllık geçiş sürecinin 1 Ocak itibarıyla değiştirilmesini talep ettik. Kamu sözleşmelerine taşeron işçilikten kadroya geçen arkadaşlarımızın da kamu sözleşmeleri kapsamına alınarak yeni bir yaklaşımın önünün açılmasını istedik. Kadro alamayan kamudaki arkadaşlarımızın kadro sorununun ivedilikle çözülmesini istedik. KİT'lerde arkadaşlarımızın bu kapsamın içerisine alınarak aynen kamudaki taşeron işçi arkadaşlarımızla aynı statünün sağlanıp, kadrolarının verilmesini talep ettik.


‘BELEDİYEDEKİ ÇALIŞANLAR İÇİN DE İLAVE TEDİYENİN UYGULANMASINI TALEP ETTİK'

Bakanlar Kurulu tarafından özellikle KİT'lerdeki taşeron işçilerle ilgili getirilen düzenlemenin doğru ve adil olmadığını, bunun değiştirilmesini ve mevcut kadro kararnamesinin uygulanmasını istedik. Geçici ve mevsimlik işçilerle ilgili gelinen durumunun çok önemli olduğunu ancak buna belediyelerin de dahil edilmesini istedik. Belediyedeki çalışanlar için de ilave tediyenin uygulanmasını talep ettik."

‘ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU'NUN YAPISI DA DAHİL ASGARİ ÜCRETİN BÜTÜNÜYLE MASA YATIRILMASINI TALEP ETTİK'

Hak-İş Genel Başkanı Arslan, görüşmede yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti de gündeme getirdiklerini aktarıp şunları söyledi:


'Dolar bazında asgari ücret, 646 lira azaldı'

"Asgari ücretin ekonomik sıkıntıların getirdiği zorlukları aşabilecek oranda olması ile Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun yapısı da dahil asgari ücretin bütünüyle masa yatırılmasını talep ettik. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun antidemokratik, işçileri temsilden uzak yapısının daha katılımcı bir yapıya kavuşturulmasıyla ilgili önerilerimizi sunduk."

‘KADROYA GEÇEN TAŞERON İŞÇİLERİN ÇALIŞMADIĞI YÖNÜNDEKİ ALGIYI BOZMAK BİZE DÜŞÜYOR'

Kadroya geçen taşeron işçilerin çalışmadığı yönünde bir algı oluşturulmaya çalışıldığını vurgulayan Arslan, şöyle devam etti:

'1 milyon değil 420 bin taşeron işçi kamuda kadroya alındı'

"Ne yazık ki Sayın Bakanımız da dahil pek çok kamu görevlisi ve siyasetçi bu algıdan etkilenmişler. Taşeron işçilikten kadroya geçenlerin yeterince çalışmadıklarını, kamu hizmetlerinin aksadığı şeklinde bir algı oluşturuluyor. Bunu yapanların taşeron işçilerin kadro almasını istemeyen çevreler oldukları belli, kızgınlıkları, itirazları ve rahatsızlıkları var. Bir kısım çevreler de gerçeği görmeden, bilmeden, anlamadan bu insanların üzerine haksız bir şekilde gitmeye devam ediyorlar. Yetersiz personelin faturasını daha fazla çalışarak yerine getirmeye çalışan insanların çalışmadığını söylemek büyük bir haksızlıktır. Bu algıyı bozmak bize düşüyor."

 

Kaynak:sputnik

İlgilinizi Çekebilir

Seçimlerde, rekabetin çok büyük olacağı 12 il
İŞKUR'dan 13 ilde binlerce kişiye iş müjdesi!.
Sezai Temelli: Birçok parti ile ittifak yaptık
KDV'de 'değişiklik' tebliği, Resmi Gazetede..
Erdoğan uzatılan nottaki eksikliği fark edip anında talimat verdi!
Denizli'de bir deprem daha
Eski milletvekili yazlığında ölü bulundu
Memurlara tazminat ve zam oranlarına ilişkin usul ve esaslar
Seçimi kazanınca ilk yapacağı işler!
Milli Savunma Bakanlığından 'Mavi Vatan' açıklaması
Adalet Bakanı Gül'den Akşener'e çok sert tepki!
Ders sayısı azalınca öğretmenlerin durumu ne olacak?Bakan açıkladı..
Meyve sebzede büyük soruşturma! İşte tam liste...
Kilometre düşüren, kazayı gizleyen yandı

Benzer Haberler