Anasayfa » Medya Haberleri » Akşener'in yerel seçim pazarlığı! Destek veririz ancak...

Akşener'in yerel seçim pazarlığı! Destek veririz ancak...

Akşener'in yerel seçim pazarlığı! Destek veririz ancak...

31 Mart yerel seçimleri yaklaşırken CHP ve İYİ Parti arasındaki ittifak pazarlığı 9 büyükşehir üzerinden sürüyor. Görüşmelerde CHP’nin elinde olan il belediyelerinde İYİ Parti’nin CHP’ye destek vermesi benimsenirken buna karşılık CHP’nin de İYİ Parti’ye ilçe belediyelerinde oy yönlendirmesi gündemde.

Tarih :
Akşener'in yerel seçim pazarlığı! Destek veririz ancak...
CHP ve İYİ Parti arasında 31 Mart yerel seçimleri için işbirliği görüşmeleri devam ederken, pazarlık 9 büyükşehir üzerinden yapılacak. 9 şehrin dışındaki illerde ise, CHP’nin elinde olan il belediyelerinde İYİ Parti’nin CHP’ye destek vermesine karşılık, desteklediği illerde İYİ Parti’ye ilçe belediyesi verilecek.

İKİNCİ GÖRÜŞME İÇİN RANDEVU HAFTAYA

31 Mart yerel seçime yaklaşılırken, muhalefet cephesinde ittifak için görüşmeler devam ediyor. CHP’den Bülent Tezcan ile İYİ Parti’den Koray Aydın önümüzdeki hafta yeniden bir araya gelecekler. Bu görüşmede, pazarlık 9 büyükşehir üzerinden yapılacak.

ANKARA VE İSTANBUL CHP’YE

İki parti de 9 büyükşehirden en önemli gördüğü Ankara ve İstanbul’a yoğunlaşacak. Ankara’da, her iki parti de 2014’te CHP’den aday olan Mansur Yavaş’ın adaylığını gündeme getirmişti. Ancak Yavaş’ın “Ankara rozetsiz yönetilmeli” açıklamasıyla iki partinin de başka adaylar üzerinde durduğu belirtiliyor. İstanbul’da ise, CHP’nin şansının daha yüksek olduğu vurgulanıyor. Bu kapsamda, Ankara ve İstanbul’da İYİ Parti’nin CHP’yi destekleyeceği dile getiriliyor.

İYİ PARTİ’YE İLÇE BELEDİYESİ

İYİ Parti ise Adana, Mersin, Manisa ve Antalya’yı istiyor. Ancak CHP, bu illeri İYİ Parti’ye vermek istemiyor. Bu illerde de pazarlık çetin geçecek. 9 büyükşehrin dışındaki illerde ise, il belediyelerinde İYİ Parti’nin CHP’ye destek vermesine karşılık desteklediği illerde İYİ Parti’ye ilçe belediyesi verilecek.

İttifak değil iş birliği görüşmesi

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, CHP ile yapılan görüşmelerin ittifak değil bir iş birliği görüşmesi olduğunu savundu. Türkkan, " Yani bir ittifak değil. Onun altını çizerek söylüyorum. 24 Haziran'dan biz de ders aldık. 24 Haziran'dan çıkan sonuçları doğru değerlendirdik. Bir ittifak değil, ama bir daha altını çiziyorum, bazı bölgelerle ilgili iş birliği konusu şu anda görüşülüyor. Bunların içerisinde genelde büyükşehirler var. Büyükşehirlerin birkaçıyla sınırlı kalır bu. Bunların dışında İYİ Parti her yerde kendi adaylarıyla seçime girecek" ifadelerini kullandı.

Kaynak : Yeni Şafak

İlgilinizi Çekebilir

Meyve sebzede büyük soruşturma! İşte tam liste...
Memurlara tazminat ve zam oranlarına ilişkin usul ve esaslar
Dolar'da son durum!
Devlet Bahçeli'den Habertürk'e açıklamalar
2 bin 500 kadın polis alınacak
8 bin TL'lik vurgun yapan hırsız tutuklandı
Emniyet'ten gazeteci Arslan'ın gözaltı iddiasına yalanlama
Şentop: Dövizle ilgili yeni bir manipülasyon oluyor
Türkiye'nin en düşük nüfuslu ilçesi hangi ilimizdedir?.
Milli Savunma Bakanlığından 'Mavi Vatan' açıklaması

Benzer Haberler