Anasayfa » Emekli » SSK'lıların emekli aylıkları hangi hallerde kesilir veya kesilmez?

SSK'lıların emekli aylıkları hangi hallerde kesilir veya kesilmez?

SSK'lıların emekli aylıkları hangi hallerde kesilir veya kesilmez?

Tarih :
SSK'lıların emekli aylıkları hangi hallerde kesilir veya kesilmez?

506 sayılı Kanuna göre Sürekli İş Göremezlik Geliri alanlar ile malullük aylığı ve yaşlılık aylığı alanların tekrar çalışmaya başladıklarında aylıklarının kesilip kesilmeyeceğini açıklayacağız.

1- Sürekli İş Göremezlik Geliri açısından;

a) SSK'lı olarak çalışmaya başlayınca, Sürekli İş Göremezlik Geliri ödenmeye devam edilir. Hakkında tüm sigorta kolları uygulanır.

b) Bağ-Kur'lu olarak çalışmaya başlayınca, Sürekli İş Göremezlik Geliri ödenmeye devam edilir. Hakkında tüm sigorta kolları uygulanır.

c) Emekli Sandığına tabi olarak çalışmaya başlayınca, Sürekli İş Göremezlik Geliri ödenmeye devam edilir. Hakkında tüm sigorta kolları uygulanır.

2- Malullük aylığı açısından;

a) SSK'lı olarak çalışmaya başlayınca, aylık kesilir. Tüm sigorta kollarına tabi tutulur.

b) Bağ-Kur'lu olarak çalışmaya başlayınca, aylık Kesilmez. 29/2/2016 tarihine kadar aylıklardan SGDP kesilir. 1/3/2016 tarihinden itibaren sigortalı sayılmaz ve prim alınmaz.

c) Emekli Sandığına tabi olarak çalışmaya başlayınca, Aylık kesilmez. Tüm sigorta kollarına tabi tutulur.

3- Yaşlılık aylığı açısından;

a) SSK'lı olarak çalışmaya başlayınca, Özel Sektör: Tercihe bağlı olarak; -Aylık kesilir. Tüm sigorta kollarına tabi tutulur. -Aylık kesilmez. Prime esas kazançlar üzerinden kısa vadeli sigorta primi ile SGDP kesilir.
Kamu Sektörü: 5335 sayılı Yasa gereği aylık kesilir. Tüm Sigorta kollarına tabi tutulur.

b) Bağ-Kur'lu olarak çalışmaya başlayınca, - 29/2/2016 tarihine kadar aylık kesilmez ve aylıklardan SGDP kesilir. - 1/3/2016 tarihinden sonra ise tercihlerine göre; 1/3/2016 tarihinden itibaren istekte bulunanların aylıkları talep tarihini takip eden ay başından itibaren kesilir ve haklarında tüm sigorta kolları uygulanır. -1/3/2016 tarihi itibariyle istekte bulunmayanların aylıkları kesilmez ve sigortalı sayılmazlar.

c) Emekli Sandığına tabi olarak çalışmaya başlayınca, 5335 sayılı Kanun gereği aylık kesilir. Haklarında tüm sigorta kolları uygulanır.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler