Anasayfa » Taşeron » Kadro alan taşeron'da 'geçmiş haklar' sorunu

Kadro alan taşeron'da 'geçmiş haklar' sorunu

Kadro alan taşeron'da 'geçmiş haklar' sorunu

Kadro alan taşeron'un 'feragat' sorunu

Tarih :
Kadro alan taşeron'da 'geçmiş haklar' sorunu

SORU: 5 yıllık sözleşme ile belediyede çalışan taşeron işçi, süre bittiği gerekçesiyle işten atıldı. Bunun üzerine başka bir işyerine (devlet hastanesi) taşeron işçi olarak çalışmaya başlayan işçi, aynı zamanda da işten çıkaran belediye şirketine dava açtı. Bu arada, 04.12.2017 tarihinde yeni çalıştığı şirket bünyesinde(devlet hastanesi) kadroya geçmeye de hak kazanır. Ancak belediye şirketine karşı açtığı işe iade davası da devam eder ve sonuçta davayı kazanır.Mahkeme kararı ile eski çalıştığı şirketten tazminat haklarını isteyen taşeron işçiye belediyenin cevabı ise, artık kadrolu işçi olduğu anlaşıldığından, 04 Aralık 2017 tarihi itibariyle taşeronların kadroya geçerken geçmişe yönelik haklarından feragat ettiğini aksi takdirde hastanedeki kadrosunun sona ereceğini ifade eder.

TAŞERON KADROYA GEÇMEDEN ÖNCEYE İLİŞKİN HAKLARINI KAYBEDER Mİ?

CEVAP: 696 sayılı OHAL KHK'sının, 127’nci maddesi ile 375 sayılı KHK'ya, geçici 23’üncü madde eklenmiştir.

Geçici 23’üncü madde uyarınca; kamuda çalışan taşeron işçilerinin kadroya geçiş şartlarından biri ise,

4 Aralık 2017 tarihi itibari ile ..sayılan kurumlarda çalışan taşeron işçisinin, en son çalıştığı idare ve daha önce kamu kurum ve kuruluşlarında alt işveren (taşeron) işçisi olarak çalıştığı iş sözleşmelerinden dolayı herhangi bir hak ve alacak talebinde bulunmayacağını ve bu haklarından feragat ettiğine dair yazılı bir sulh sözleşmesi yapmayı beyan etmesidir.

Yukarıdaki belirtilen madde hükmü nedeniyle kadroyu kazanma sebebi 696 sayılı Kanun hükmünde kararname ise, lehine sonuçlanan davadaki alacak kalemlerini belediyeden talep edemez.

Didem Okur/ AYDINLIK

Benzer Haberler