Emekliye faizsiz kredi verilecek mi?

Emekliye faizsiz kredi verilecek mi?

Emekliye faizsiz kredi verilecek mi?

Tarih :
Emekliye faizsiz kredi verilecek mi?

EMEKLİYE FAİZSİZ KREDİ VERİLECEK Mİ?

Soru: Emeklilere faizsiz kredi verileceği doğrultusunda bir çok yazı okuyorum. bu sizce doğru mu? doğruysa ne zaman netice alınır?

Cevap: Siyasi otorite, sürekli çalışanları ve emeklileri memnun edecek çeşitli düzenlemelerin yapma uğraşı içinde. Emekliye faizsiz kredi verilmesi de bu bağlamda yapılan çalışmalardan biri olsa gerek. bugün için bilgimiz dahilinde bu tür bir çalışma yok. ancak siyasi otoritenin istediği zaman bu tür bir düzenleme yapabileceğine de hiç şüphe yok.

PRİM YETERLİ 54 YAŞ DA DOLACAK

Soru: 1973 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 1 Mart 1993. Toplam 7400 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olurum?

Cevap: Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ödeme ve 54 yaş şartlarına tabi olursunuz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz dahi, 2027’de 54 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

TOPLU PARA YATIRARAK EMEKLİ OLMA USULÜ YOK

Soru: 1 Ocak 1957 doğumlu annemin Bağkur girişi 2000 yılında oldu. Ama Bağkur’a sadece 900 gün prim ödemesi var. Babamın emekliliği yok, sadece 65 yaş maaşı alıyor. Bunlara istinaden kredi ile toplu para yatırıldığı zaman, annem emekli olamaz mı?

Cevap: Annenizi toplu para yatırarak emekli edemezsiniz. Çünkü eksik primi toplu ödeyerek, emekli olma usulümüz yok. Anneniz isteğe bağlı olarak Bağkur’a 4500 gün daha prim ödeyerek toplam primini 5400 güne tamamlayacağı tarihte Bağkur’dan emekli olabilir.

Ekrem Sarısu

Kaynak : Posta
Kamuda çalışan özel güvenlikler de tek tip kıyafete geçiliyor
ABD'ye 35 milyar euroluk misilleme
CHP'li Başkandan yeni skandal
ABD'den İran'la ilgili bomba iddia!
İmamoğlu, 8 günlük yıllık izne çıktı
Beyaz Saray’da kritik Türkiye toplantısı
Bakan Kurum'dan açıklama: 66 bina boşaltılacak
Hakan Atilla Türkiye'ye geliyor
Kurban Bayramı 9 gün tatil olacak mı?

Benzer Haberler