Anasayfa » Medya Haberleri » O kamu personelin mesaisine yeni düzenleme

O kamu personelin mesaisine yeni düzenleme

O kamu personelin mesaisine yeni düzenleme

O kamu personelin mesaisine yeni düzenleme

Tarih :
O kamu personelin mesaisine yeni düzenleme

Sağlık personelinin mesai saatleri dışında ihtiyaç olması halinde sağlık kuruluşuna ulaşması için Bakanlık süre belirledi.

30 DAKİKADA SAĞLIK KURULUŞUNA ULAŞILACAK

Sağlık Bakanlığı yayımladığı genelge ile normal mesai saatleri haricinde de hizmetine ihtiyaç duyulabilen sağlık personelinin, ihtiyaç durumunda en kısa sürede sağlık kuruluşuna ulaşması gerekliliğine değinerek 30 dakika içinde sağlık kuruluşunda bulunmasını sağlayacak şekilde tedbirlerin alınmasını istedi.

UYMAYANLARA MEVZUATA GÖRE İŞLEM YAPILACAK

Uygulamanın titizlikle takibi ile genelgeye aykırı hareket eden personel hakkında görev yaptığı kuruluşun mevzuatına göre idari ve disiplin işlemi yapılması istendi.

İşte Bakanlığın 2018/28 sayılı genelgesi;

T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Sayı: 54567092-641.99-E.99-6056 04/12/2018
Konu: Sağlık Personelinin İhtiyaç Halinde Çağrıya Uyması

GENELGE
2018/28

Bilindiği üzere, sağlık hizmetlerinin aciliyeti, sürekli ve ertelenemez özelliği sebebiyle, kamu ve özel sağlık kuruluşlarında çalışan sağlık personelinin, ihtiyaç duyulduğunda sağlık kuruluşuna en kısa sürede ulaşması, gerek sağlık hizmetinin etkililiği gerekse hastaların ihtiyaç duydukları sağlık hizmetine zamanında ulaşabilmeleri bakımından büyük önem taşımaktadır.

10/7/2018 tarihli ve 30474 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 383 üncü maddesinde; “Sağlık personelinin mesai saatleri haricinde de hizmetine ihtiyaç duyulduğunda ilgili sağlık kuruluşuna ulaşabilmeleri için alınacak tedbirler ve ilgililerin uyacağı kurallar Bakanlıkça belirlenir, ” hükmü yer almaktadır.

Kamu ve özel sağlık kuruluşlarında sağlık hizmetlerinin verimli ve aksamadan yerine getirilmesini temin amacıyla normal mesai saatleri haricinde de hizmetine ihtiyaç duyulabilen sağlık personelinin, ihtiyaç durumunda en kısa sürede sağlık kuruluşuna ulaşması gerekmektedir. Bu İtibarla ilgili personelin normal ulaşım şartlarında 30 dakika içinde sağlık kuruluşunda bulunmasını sağlayacak şekilde yukarıdaki kanun hükmüne riayet edilmelidir.

Mülki idare amirleri eş durumu, sağlık mazereti sebebiyle veya personelin ikameti için mesken bulunamadığı durumlarda sağlık hizmetinin aksamaması için gerekli tedbirleri almak kaydıyla, bu süreyi ilgili sağlık personelinin şartlan ile halkın hizmete erişim ihtiyacını dikkate alarak belirleyebilir.

Uygulamanın titizlikle takibi ile genelgeye aykırı hareket eden personel hakkında görev yaptığı kuruluşun mevzuatına göre idari ve disiplin işlemi yapılması hususunda;

Bilgilerini ve bu çerçevede gereğini önemle rica ederim.

Prof. Dr. Muhammet Güven
Bakan a.
Bakan Yardımcısı

DAĞITIM
Gereği :
81 İl Valiliğine (İl Sağlık Müdürlüğü)
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı

 

Kaynak : SGK Rehberi

İlgilinizi Çekebilir

Merkez Bankası dövizdeki artışın sebebini açıkladı!
Çalışan emekli kıdem tazminatı alabilir mi?
Süleyman Soylu'dan taciz iddialarına 2. açıklama
Selvi'den bomba iddia: Yeni partinin genel başkanı Ali Babacan...
Fuat Oktay: Tepelerine balyoz gibi iniyoruz
Petrolde ürküten artış! Brent petrolde neler oluyor?
Temizliğe gelen kadının mesajıyla şoke oldu: Baban bizim evde!
Bu korkunç Sözleşmeye imza atan Milletvekilleri nasıl hesap verecekler?
En mutsuz mesleklerde şaşırtan 'din görevlileri' detayı
Stajyer ve çırakların erken emekli olması için iki yol
25 yıl 5525 gün ve 52 yaş şartlarına tabisiniz
Altında dikkat! Uzmanlar uyardı, değer kazanacak

Benzer Haberler