Anasayfa » Medya Haberleri » Tarihi fırsatı değerlendirmek isteyen binlerce vatandaş akın etti

Tarihi fırsatı değerlendirmek isteyen binlerce vatandaş akın etti

Tarihi fırsatı değerlendirmek isteyen binlerce vatandaş akın etti

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hazineye ait tarım arazisinin çiftçilere kiralanmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Tarih :
Tarihi fırsatı değerlendirmek isteyen binlerce vatandaş akın etti
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hazine'ye ait yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare tarım arazisinin, ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden 10 yıla kadar kiralanmasını sağlayacakları uygulamaya başvuruların tamamlandığını belirtti.

Bu uygulamayla çiftçilerin tarımsal üretim destekleri gibi sözleşmeye bağlı haklardan yararlanmalarını ve sözleşmesiz kullanımdan kaynaklanan ihtilafların giderilmesini amaçladıklarını ifade eden Kurum, "Bu düzenleme yaklaşık 218 bin çiftçimizi kapsamaktaydı ve 180 bin çiftçimiz bu tarihi fırsattan yararlanmak için başvuruda bulundu. Böylece yüzde 82 gibi yüksek bir oranda başvuru gerçekleşmiş oldu." diye konuştu.

En çok talep Adana'dan
İllere göre başvuru rakamlarını açıklayan Kurum, "En çok talep 14 bin başvuruyla Adana'dan geldi. Adana'yı 10 bin 200 başvuruyla Hatay, 8 bin 900 başvuruyla Konya, 8 bin 730 başvuruyla İzmir ve 7 bin 830 başvuruyla Muğla takip etti." ifadelerini kullandı.

"3 bin kişinin kiralama işlemleri tamamlandı"
Başvuruların ardından sürecin nasıl işleyeceğine ilişkin bilgi veren Kurum, şunları kaydetti:

"Yapılan başvurular, Milli Emlak birimlerince değerlendirilmeye başlandı ve gerekli şartları taşıyan vatandaşlarımızdan 3 bininin kiralama işlemleri tamamlandı. Diğer başvurular da hızla değerlendiriliyor. İşlemler en kısa sürede sonuçlandırılacak."

Kurum, vatandaşların başvuruları değerlendirilirken "31.12.2017 tarihinden önce en az 3 yıldan beri tarımsal amaçla kullanımın idarece tespit edilmiş olması, başvuru tarihi itibarıyla kullanımlarının halen devam etmesi, ecrimisil borcunun bulunmaması" şartlarının arandığını aktararak, "Şartları taşıyıp taşımadıkları ile kullanımın devam edip etmediğine ilişkin olarak Milli Emlak birimlerince mahallinde gerekli tespitler yapılacak." dedi.

Kurum, kira bedellerinin ise cari yıl için belirlenen ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden hesaplanacağını hatırlatarak bu bedellerin tahsilatının hasılat dönemine göre yapılacağının bildirdi.

10 yıla kadar doğrudan kiralanabilecek
Uygulama kapsamında Hazineye ait tarım arazileri, kullanıcılarına 10 yıla kadar doğrudan kiralanabilecek. Kira süresi sonunda yükümlülüklerini yerine getirdiği tespit edilen ve talepte bulunan kiracılara tekraren 10 yıla kadar kiralama hakkı verilecek. Ayrıca, bu araziler sözleşme hükümleri çerçevesinde 10 yıllık kullanımı müteakip yükümlülüklerini yerine getirdiği tespit edilen kiracılara doğrudan satılabilecek.

Kaynak : Yeni Akit

İlgilinizi Çekebilir

Gününü doldurduktan sonra çalışanın emekli maaşı düşer mi?
Askerlik yapanların dikkatine! Kıdem tazminatı almak için...
İşte Ak Parti'ye göre en kritik 3 il
Görevden alınan başkan, 1,5 aydır ayrılmadı
Bingöl Belediyesi 25 İşçi Alacak
Kemal Kılıçdaroğlu 'Mutfak'ta..
'2017 Toplu sözleşmesi memur ve emeklinin idam fermanı olmuştur'
Balıkesir Tarım Kredi Kooperatifleri 45 personel alacak
İl ticaret müdürleri artık daha aktif olacak
Milyonlarca emekliyi ilgilendiriyor! Emekliye vergi müjdesi!
Binlerce erkeğe baba olma umudu

Benzer Haberler