Meslek liselilere müjde! Kısa dönem askerlik geliyor

Meslek liselilere müjde! Kısa dönem askerlik geliyor

Meslek liselilere müjde! Kısa dönem askerlik çalışması. Meslek liselilere kısa dönem askerlik mi geliyor?

Tarih :
Meslek liselilere müjde! Kısa dönem askerlik geliyor

Meslek lisesi mezunlarına kısa dönem askerlik çalışması

Askerlik süresi ile ilgili düzenleme kapsamında meslek lisesi mezunları için Bakan Yardımcısı kısa dönem askerlik çalışmasının masada olduğunu belirtti.

Dün gerçekleştirilen Türk Savunma Sanayii Zirvesinde Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede diğer savunma konularının yanında meslek liseliler için yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

YAPILAN İKİ ÇALIŞMAYI AÇIKLADI

Büyükdere meslek liselilerin askerliği konusunda daha önce yaptıkları;

----3 yıl süreyle işletmelerin içerisinde sigortalı olarak çalışsınlar sonra kısa dönemli askerlik yapsınlar teklifini yenilediklerini,

----Askerliğin meslek liseliler için 2 yıl kadar ötelenmesi ve bu sürecin sonunda da bellli bir daha kısa süreli askerlik yapılması

konularında teklifler verdiklerini açıkladı

BAKAN YARDIMCISI AÇIKLADI

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, "Meslek liselerinde Milli Savunma Bakanlığı'mız ile bir çalışma içerisindeyiz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Milli Savunma Bakan Yardımcılığı olarak meslek lisesi mezunlarının askerliklerinin 2 yıl kadar ötelenmesi gibi seçenekler şu anda konuşuluyor." dedi.

Meslek lisesi mezunlarının askerlik görevine ilişkin çalışmayıl dile getiren Büyükdede, şöyle konuştu;

"Meslek liselerinde Milli Savunma Bakanlığı'mız ile bir çalışma içerisindeyiz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Milli Savunma Bakan Yardımcılığı olarak meslek lisesi mezunlarının askerliklerinin 2 yıl kadar ötelenmesi izinli sayılması gibi seçenekler şu anda konuşuluyor. Askerliğin ötelenmesi ve bu sürecin sonunda da bellli bir daha kısa süreli askerlik yapılması konusunda teklifler verdik. Hatta bizim götürdüğümüz teklif daha başkaydı. Daha önce 3 yıl süreyle işletmelerin içerisinde sigortalı olarak çalışsınlar sonra kısa dönemli askerlik yapsınlar diye biz bir teklifte bulunmuştuk. Milli Savunma Bakanlığında bunun incelendiğini görüyoruz, yeni bir değerlendirmeye tabi tutulacağını zannediyorum." dedi.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler