Anasayfa » Medya Haberleri » 110 bin yardımcı hizmetler personeli çözüm bekliyor!

110 bin yardımcı hizmetler personeli çözüm bekliyor!

110 bin yardımcı hizmetler personeli çözüm bekliyor!

Yardımcı Hizmetler Sınıfı personel çözüm bekliyor

Tarih :
110 bin yardımcı hizmetler personeli çözüm bekliyor!

110 bin kamu çalışanı ne talep ediyor?

Kamuda yardımı hizmetler sınıfı olarak çalışan personel taleplerinin duyulmasını istiyor. Geçen gün MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı Meclis Genel Kurulunda yardımcı hizmetler sınıfı personelinin kadro sorunun dile getirmişti.

Sayılar yaklaşık 110 bin olan yardımcı hizmetler sınıfı personel mağduriyetlerinin giderilmesini talep ediyorlar.

Kamuda düşük maaş, kadro ve emeklilikte yaşadıkları sıkıntılardan artık kurtarılmaları talebi ile Genel İdare Hizmetleri Sınıfına alınması bu hizmet sınıfı personelin talebi.

GENEL İDARE HİZMETLER SINIFI TALEBİ

Kalaycı Meclis'teki konuşmasında tam da bu noktaya değinerek verilen sözlerin yerine getirilmesini ve Yardımcı hizmetler sınıfı personelinin mutlaka genel idare hizmetleri sınıfana alınması gerektiğini ifade etmişti.

657 SAYILI DMK'DA KARİYER İLKESİNE AYKIRI

Yardımcı hizmetler sınıfı personeli yaşadıkları sorunların 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yer alan kariyer ilkesine aykırılık teşkil ettiğini ifade ediyorlar.

657 sayılı DMK'nın, “Temel İlkeler” başlıklı bölümünde yer alan,3.maddesinin B fıkrasında “Kariyer” şöyle tanımlanmış;

EN YÜKSEK DERECELERE KADAR İLERLEME İMKANI

Kariyer ilkesi; “Devlet memurlarına, yaptıkları hizmetler için lüzumlu bilgilere ve yetişme şartlarına uygun şekilde, sınıfları içinde en yüksek derecelere kadar ilerleme imkânını sağlamaktır.”

YA GÖREVDE YÜKSELME YA DA BİR DEFAYA MAHSUS GENEL İDARE HİZMETLER SINIFINA GEÇİŞ

Yukarıda belittiğimiz 657 sayılı kanundaki kariyer ilkesi gereği kendilerine görevde yükselme sınavının hiç açılmamasından dert yanan yardımcı hizmetler sınıfı personel bir defaya mahsus olamak üzere genel idare hizmetler sınıfına geçişlerinin yapılmasını talep ediyorlar.

YÜKSEK LİSANS YAPAN DA VAR

Yardımcı hizmetler sınıfı personelde farklı eğitim durumları mevcut. Yüksekokul ve fakülte mezunlarından yüksek lisansını tamamlamış olanlarına kadar bir çok farklı eğitim durumu olan bu personel eğitim durumlarına göre uygun kadrolara geçirilmek istiyorlar.

Kamuda bir çok hizmet sınıfı ek gösterge alırken yardımcı hizmetler sınıfı personelinin böyle bir hakları da yok. En son MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı'nın Meclis'e sunduğu ve şu anda Plan ve Bütçe Komisyonunda yer alan 3600 ek gösterge düzenlemesinde yardımcı hizmetler sınıfı personel unutulmamış ve ek göstergeden faydalanmaları için kanun teklifinde yer almışlardı.

3600 ek gösterge Meclis'e sunuldu! İşte tam metin haberi için Tıklayınız.

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler