SSK'dan emekli olmak için ne kadar çalışmalıyım?

SSK'dan emekli olmak için ne kadar çalışmalıyım?

Tarih :
SSK'dan emekli olmak için ne kadar çalışmalıyım?
Soru
Merhaba, Doğumum 11.12.1963.SSK'lı olarak 14.10.1986'da işe başladım. Nisan 1988-Ağustos 1989 yedek subaylığım var. Memuriyete ilk başlangıcım 20.12.1992.
Memurluktan 3 defa istifa ettim. Sonuncusu Kasım 2011'de.SSK'lı olaraksa en son 2013-2014 yılları arasında 251 gün çalıştım. Memurlukta toplam çalışmam 6350 gün.SSK'lı olarak ise 1470 gün çalıştım.Bu durumda çalışmadan 61 yaşımı beklemek dışında emekli sandığından emekli olup ikramiye alma imkanım hala var mı? SSK'dan emekli olmak için daha ne kadar çalışmam gerekir? SSK'daki eksik primlerimi askerlik borçlanması ile veya isteğe bağlı Bağkur'lu ödeyerek De tamamlayabilir miyim?

Cevap
Durumunuzu değerlendirmemiz;

2008 yılı Ekim ayından önce memurluk hizmeti olanlar tüm haklarıyla birlikte 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu kapsamına girerler.

Emeklilik için hizmet + yaş koşulunun tamamlanması gerekir. 8 Eylül 1999 öncesi başlayıp 23/05/2002 tarihi itibariyle en az 3 yıl hizmeti bulunanlar için kademelendirilmiş yaş grupları geçerli olur. Yoksa erkek memur 60 yaşa + 25 yıl hizmete tabi olurlar.

25 yıldan az hizmet süresi olanlar emekliliğe müracaat edemezler.

25 yıldan az 15 tam yıl veya daha fazla hizmet süresi varsa yani, 15-24 yıl 11 aylık bir sürede hizmetleri olanların emekliliğe müracaatları ancak 61 yaşlarını doldurduklarında mümkün olabilmektedir.

Hem sigortalı, hem memur hizmeti olanların memurluk hizmetlerine ikramiye alabilmelerinin koşullarında 1475 sayılı İş Kanunu Madde 14 hükmü kıyas alınmaktadır. Bu konuyla ilgili detaylı açıklamalarımız sitemizde mevcut olup ziyaret edilebilir.

Memurların emekli ikramiyeleri ancak emekli aylığı bağlandığında ödenebilmekte, aylık bağlanmadan ikramiye ödenmemektedir. İkramiye ödenmesinde ister işçi olarak ister esnaf olarak isterse memur olarak aylık bağlanması yeterlidir, Ancak, 1475 sayılı İş Kanunu madde 14 hükmü kapsamına girilmesi gerekir.

Emeklilik yaş ve emeklilik hizmet süresinin tamamlanmasında memurlar için dezavantalı olan durum işçilikte daha erken tamamlanması açısından avantajlı olabilmektedir.

Bu bağlamda sonuç değerlendirmemiz şöyle olacaktır;

- Memurluktan emekli olmak için 61 yaşınızı tamamlamayı bekleyebilirsiniz. Beklediğinizde aylık ve ikramiye hakkınızın olacağını değerlendirmekteyiz.

- Alternatif olarak, işçi olarak çalışmanız durumunda ise; 506 sayılı Kanun Geçici Madde 81 kapsamında, 23/05/2002 tarihine göre sigortalılık sürenizin 15 yıl 6 ay (dahil) dan fazla, 17 yıldan az olduğu belirttiğiniz durumdan anlaşıldığından 25 yıllık sigortalılık sürenizi + 49 yaşınızı + 5300 gün hizmetinizin de olması durumunda yaşlılık aylığı müracaatınızı yapabileceğinizi değerlendirmekteyiz.

- Ancak, SSK. olarak aylık müracaatınızı yapabilmeniz için memurluktan ayrıldıktan sonra en az 1260 gün ve daha fazla işçi olarak çalışmanız gerekir, çalışmamanız halinde işçi olarak aylık müracaatınızı yapamayacağınızı da söyleyebiliriz.

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler