Anasayfa » Emekli » 30 yıllık müdür ile memur aynı maaşı alacak! İşte kamudaki büyük eşitsizlik...

30 yıllık müdür ile memur aynı maaşı alacak! İşte kamudaki büyük eşitsizlik...

30 yıllık müdür ile memur aynı maaşı alacak! İşte kamudaki büyük eşitsizlik...

Tarih :
30 yıllık müdür ile memur aynı maaşı alacak! İşte kamudaki büyük eşitsizlik...

Memurların en fazla merak ettikleri konulardan birisi de ne zaman emekli olacakları ile emekli olduklarında ne kadar emekli maaşı alacakları hususudur. Bu yazımızda Şube Müdürü ve memurun emekli maaşı ve ikramiyesinin eşit olup olmadığını açıklayacağız.

30 yıllık şube müdürü ve memur ne kadar emekli maaşı ve ikramiyesi alır?

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının internet sayfasında yer alan http://uyg.sgk.gov.tr/IkramiyeMaasHesapla4c/Welcome.do adresine girerek sadece bazı bilgileri ekranda gördüğünüz kutucuklara yazmanız yeterli olacaktır. Bu işlemleri internet kullanmasını bilen ve belirttiğimiz adresi yazabilecek kadar bilgisi olan herkesin yapması mümkündür.

Öncelikle bordronuzdaki bilgileri kutucuklara yazarak emekli maaşınızı hesaplayabiliriz. Yani her memur derece ve kademesini kutucuklara yazabilir. Ayrıca, ek göstergenizi de bordronuzdan öğrenebilirsiniz. Yine kıdem yılınız da bordronuzda yer almaktadır. Yani özetle kutucuklara yerleştireceğiniz bütün bilgiler bordronuzda yer almaktadır.

Bu veriler kutucuklara girildikten sonra karşınıza hesapla butonu çıkacaktır. Hesapla butonuna bastıktan sonra ise ne kadar emekli maaşı ve ikramiye alacağınız ortaya çıkacaktır. İşte bu kadar basit bir işlem için kimseye paranızı kaptırmayın diyoruz. Siz de hem emekli olacağınız yaşınızı, sürenizi ve emekli maaşınızı ve ikramiyenizi hesaplayabilirsiniz. İşte hepsi bu kadar.

Örnek - 1: 30 yıllık dört yıllık üniversite mezunu Memur, Bilgisayar İşletmeni ve aynı düzeyde kamu personelinin emekli maaşını ve ikramiyesini hesaplayalım.

Veriler: Derece; 1, kademe; 4, hizmet yılı; 30, İkramiye yılı; 30, ek gösterge; 2200, Gösterge; 1500, kıdem yılı; 25, (kıdem yılı en fazla 25 olabilir).

Aylık Hesaplama Parametreleri; Özel Hizmet Göstergesi: 9500, Aylık Katsayısı: 0,13055958, Taban Aylık Katsayısı: 2,04363

Bağlanan Aylık: 3.033,67

İkramiye: 109.387,55

Örnek - 2: 30 yıllık dört yıllık üniversite mezunu Şube Müdürünün emekli maaşını ve ikramiyesini hesaplayalım.

Veriler: Derece; 1, kademe; 4, hizmet yılı; 30, İkramiye yılı; 30, ek gösterge; 2200, Gösterge; 1500, kıdem yılı; 25, (kıdem yılı en fazla 25 olabilir)


Aylık Hesaplama Parametreleri; Özel Hizmet Göstergesi: 9500, Aylık Katsayısı: 0,13055958, Taban Aylık Katsayısı: 2,04363

Bağlanan Aylık: 3.033,67

İkramiye: 109.387,55

Görüleceği üzere 30 yıllık şube müdürü ve memurun emekli olması halinde alacakları emekli maaşı ve ikramiyesinin eşit olduğu görülmektedir.

Kaynak : SGK Rehberi

İlgilinizi Çekebilir

KPSS A grubu kadrolarına girecek aday memurlar dikkat!
'Ücretsiz izin' bir hak mı?
TUS ve STS'nin cevap kağıtları erişime açıldı
Taşeron işçilik öldürüyor..
%42 rapora vergi indirimi olumsuz geldi! Nasıl emekli olurum?
CHP'li belediye başkanı görevden alındı
Erdoğan'dan bir müjde daha!
İstanbul'daki feci kazada öğretim görevlisinin iki ayağı koptu
KPSS şartı aranmıyor! 356 personel...
Çay tiryakilerine kötü haber!
TOKİ'nin indirim kampanyası başladı

Benzer Haberler