Anasayfa » Taşeron » Kadro alan taşerona yüzde 20.30 zam için komite oluşturuldu!

Kadro alan taşerona yüzde 20.30 zam için komite oluşturuldu!

Kadro alan taşerona yüzde 20.30 zam için komite oluşturuldu!

Kadro alan yaklaşık 900 taşeron işçinin zam sorununu çözmek için Aile Çalışmve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde bir komite oluşturuldu. Komite, kadro alan taşeron işçilere verilecek olan yüzde 4 oranındaki zammın dışında yapılacak ek artış için çalışma yapacak. Komite a

Tarih :
Kadro alan taşerona yüzde 20.30 zam için komite oluşturuldu!

Geçtiğimiz yıl kadro alan taşeron işçiler 2019 yılına zam sıkıntısı ile girdi. Toplu sözleşme hükümlerinden yararlanacak olan kadrolu taşeron işçiler, bu yıl yüzde 4 artı 4 zam alacaklar. Asgari ücrete yüzde 26 zam yapılması ile birlikte yüzde 4'lük zam sıkıntı oldu. Bir çok taşeron işçinin ücreti asgari ücretin altında kaldı. Bu durum taşeron işçilerin mağdur olmasına yol açtı.

Kadro alan taşeron işçilerden gelen tepkiler üzerine Türk-İş ve Hak-İş hükümet nezdinde bir takım girişimlerde bulundu. Hafta başınnda Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile görüşerek, taşeron işçilerin sorunlarını bir kez daha gündeme getirdi.

Bu görüşme üzerine bakanlık bünyesinde bir komite oluşturulması ve taşerona ek zam ve kadro alamayan taşeron işçilerin sorunları ile ilgili bir düzenleme hazırlanmasını kararlaştırıldı.

Komite jet hızıyla oluşturuldu. Ve komite dün itibariyle çalışmalarına başladı.

KOMİTE NE TÜR ÇALIŞMA YAPACAK?

Komitenin çalışması bir kaç ayrı konudan oluşuyor. Bu konuların başında ise kadro alan taşeron işçelere ek zam yapılması yer alıyor. Mevcut durumda kadro alan taşeron işçilere yılın ilk yarısı için yüzde 4 zam verilecek. Bu artış yeterli düşük kaldı. Özellikle ücreti düşük olan işçiler için sıkıntı oluşturdu. Bu konuda ek zam yapılması düşünülüyor. Söz konusu ek zam oranı henüz net değil. Ancak Hak-İş bu konuda daha önce işçilere yüzde 20.30 oranında zam yapılması gerektiğini dile getirmişti. Şimdi bu oran üzerinde çalışma yapılması bekleniyor.

İkinci olarak başta KİT'ler olmak üzere kadro alamayan işçilerin durumu bulunuyor. Söz konusu işçilere kadro verilmesine yönelik de çalışma yapılacak.

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler