Anasayfa » Medya Haberleri » 'Ne yaparsan yap abi' dedi tazminatsız işten atıldı!

'Ne yaparsan yap abi' dedi tazminatsız işten atıldı!

'Ne yaparsan yap abi' dedi tazminatsız işten atıldı!

Çalışanlar dikkat! Tazminatsız atılma sebebi....Hava soğuk hastalanırım diyerek boya makinesinin arkasına saklanıp sigara içen çalışanı gören- vardiya amiri- patrona haber verdi ve olayı haber alan işvereni tarafından işine tazminatsız son verildi.

Tarih :
'Ne yaparsan yap abi' dedi tazminatsız işten atıldı!

Olay bir kumaş boyama fabrikasında yaşandı. Kumaş boyama işçisinin, iş sözleşmesi, iş yerinde jet boyama makinasının arka tarafında sigara içtiğinin tespit edilmesi üzerine feshedildi. Sigara içerken görüldüğünü farkedince sigarasını hemen söndüren çalışana, neden dışarıda değilde işyerinin içerisinde sigara içtiği sorulunca, terli olduğunu ve dışarı çıkarsa hastalanabileceği ni düşündüğü için makinenin arkasında içtiğini söyledi.Aralarında çıkan tartışma üzerine, patrona özür dilemeyerek, 'ne yaparsan yap abi!' diyen çalışanı işinden yazminatsız çıkarttı.

İş yeri içinde kesinlikle sigara içmenin yasak olması ve belli saatlerde dışarı çıkıp dışarıda içebildikleri halde, içerisinde doğalgaz ve elyaf olan jet makinesinin arkasında sigara içen işçinin özür de dilememesi vardiya amirini sinirlendirdi. Savunması istendi ancak savunma da vermekten kaçınan çalışanın işine son verildi.

TAZMİNATLARINI İSTEDİ

İş sözleşmesinin haksız şekilde işverence feshedildiğini ileri süren çalışan, kıdem ve ihbar tazminatları ile yıllık izin ücret alacağını talep etti.

Davalı işveren ise, sigara içmenin kesinlikle yasak olduğunu, ancak özür dileseydi bu aşamalara gelmeyeceğini iddia ederek, feshin haklı olduğunu savundu.

MAHKEME FESİH HAKSIZ, TAZMİNATLARINI ALIR...

Mahkemece, toplanan kanıtlar ve bilirkişi raporuna dayanılarak, davalının iş sözleşmesini fesihte haksız olduğunu değerlendirdi. Ancak geçerli sebep olabileceğini bu nedenle de tazminatlarını alabileceğini ifade etti.

İşveren temyizi üzerine dosyayı yeniden değerlendiren Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, emsal bir karar verdi.

YARGITAY: FESİH HAKLI! TAZMİNAT ALAMAZ..

....iş yeri içinde kesinlikle sigara içmenin yasak olduğunu, belli saatlerde dışarı çıkıp dışarıda içtiklerini beyan etmiştir. Tanık beyanlarınca da beyan edildiği üzere iş yerinde sigara içmek yasak olduğu halde boyama işçi olarak çalışan işçi yönünden uçucu ve yanıcı maddelerin bulunduğu iş yerinde sigara içmesi işin ve işyerinin güvenliğini tehlikeye düşüren bir davranış olduğundan ve tutanak tanıklarınca doğrulandığı üzere davacı işçinin iş yeri içerisinde sigara içme eylemi sabit olduğundan bu davranış işverene haklı sebeple iş sözleşmesini feshetme hakkı verir. ...'DEDİ.

 

"İçtihat Metni"(K.T. 02/05/2018)

22. Hukuk Dairesi 2017/12697 E. , 2018/10256 K.

MAHKEMESİ :İş Mahkemesi
DAVA TÜRÜ : ALACAK

Taraflar arasında görülen dava sonucunda verilen kararın, temyizen incelenmesi davalı vekili tarafından istenilmekle, temyiz talebinin süresinde olduğu anlaşıldı. Dava dosyası için Tetkik Hakimi ... tarafından düzenlenen rapor dinlendikten sonra dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:

Y A R G I T A Y K A R A R I

Davacı İsteminin Özeti:
Davacı, iş sözleşmesinin haksız şekilde işverence feshedildiğini ileri sürerek, kıdem ve ihbar tazminatları ile yıllık izin ücret alacağını istemiştir.
Davalı Cevabının Özeti:
Davalı, davanın reddini istemiştir.
Mahkeme Kararının Özeti:
Mahkemece, toplanan kanıtlar ve bilirkişi raporuna dayanılarak, davalının iş sözleşmesini fesihte haksız olduğu gerekçesiyle davanın kısmen kabulüne karar verilmiştir.
Temyiz:
Kararı davalı vekili temyiz etmiştir.
Gerekçe:
1-Dosyadaki yazılara, toplanan delillerle kararın dayandığı kanuni gerektirici sebeplere göre, davalının aşağıdaki bentlerin kapsamı dışındaki tüm temyiz itirazlarının reddine karar vermek gerekmiştir.
2-İş sözleşmesinin işveren tarafından haklı nedenle feshedilip feshedilmediği hususu taraflar arasında uyuşmazlık konusudur.
Somut olayda; davalı işyerinde 11.10.2011 - 06.05.2014 tarihleri arasında kumaş boyama işçisi olarak çalışan davacının iş sözleşmesinin, 03.05.2014 tarihinde iş yerinde jet boyama makinasının arka tarafında sigara içtiğinin tespit edilmesi üzerine feshedildiği anlaşılmaktadır. 03.05.2014 tarihli tutanak içeriğinde davacının saat 21.00 de jet 2. boyama makinasının arkasında sigara içerken görüldüğü ve görüldüğünü anlayınca sigarayı söndürdüğü, niye burada sigara içiyorsun diye sorulduğunda terli olduğundan dolayı dışarı çıkarsa hasta olacağını beyan ettiği, kendisine sigara içmenin yasak olduğunun ifade edildiği, savunmasını yazması söylendiğinde savunma yazmaktan kaçındığı belirtilmiştir. Tutanak tanıklarından ... duruşmada "davacının sigara içtiğini ben gördüm, hatta sigarayı ben söndürdüm, davacı sigarayı bizim çalıştığımız bölümün arka tarafında içmiş, davacının sigarayı içtiği bölümde sigara içmek yasaktır, iş yerinde sigara içmek için ayrı bölümler vardır, davacının o gün orada neden sigara içtiğini bilmiyorum, o gün özürdileseydi belki o zaman olay kapanacaktı, ancak davacı olayı uzatarak, ne yapmak istiyorsanız yapın dedi, davacının sigara içtiği yer jet makinasının tam arkasındadır, bu bölümde doğalgaz ve elyaf olduğu için sigara içmek tehlikelidir ve işletmenin içinde sigara içmek kesinlikle yasaktır, davacı sigara içerken amiri geldi, davacı sigarayı bana uzattı ben söndürdüm, bu sırada odaya geçerek amirle görüştüler, savunmanı alacağım dedi." ... ise "davacı işten sigara içtiği için çıkartıldı, davacının sigara içtiğini ben gördüm, davacı makinanın arkasında diğer arkadaşlarıyla birlikte oturmuş tek başına sigara içiyordu, vardiya amiri olduğum için gezerken gördüm, davacı sigarayı ...'ye verdi, daha sonra kendisini çağırıp neden sigara içtiğini söyledim, sesini çıkarmadı, işyerinde yanıcı ve uçucu madde olduğunu söyledim, davacı da bana ne yapıyorsan yap abi dedi bende tutanak düzenledim, işletmenin içerisinde yanıcı uçucu maddeler, elyaf kumaş olduğu için sigara içmek kesinlikle yasaktır, sigara içmek için ayrı bölümler vardır dedi. " şeklinde beyanda bulunmuşlardır. Davacı tanığı da iş yeri içinde kesinlikle sigara içmenin yasak olduğunu, belli saatlerde dışarı çıkıp dışarıda içtiklerini beyan etmiştir. Tanık beyanlarınca da beyan edildiği üzere iş yerinde sigara içmek yasak olduğu halde boyama işçi olarak çalışan işçi yönünden uçucu ve yanıcı maddelerin bulunduğu iş yerinde sigara içmesi işin ve işyerinin güvenliğini tehlikeye düşüren bir davranış olduğundan ve tutanak tanıklarınca doğrulandığı üzere davacı işçinin iş yeri içerisinde sigara içme eylemi sabit olduğundan bu davranış işverene haklı sebeple iş sözleşmesini feshetme hakkı verir. Bu nedenle feshe konu olayda haklı fesih sebebi bulunduğu göz önünde bulundurulmadan mahkemece davalı işverenin iş akdi feshinin haklı nedene dayanmadığı gerekçesiyle kıdem ve ihbar tazminatının reddi yerine kabulüne karar verilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.
SONUÇ: Temyiz olunan kararın yukarıda yazılı sebepten BOZULMASINA, peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 02/05/2018 gününde oybirliğiyle karar verildi.

 

 

Kaynak : SGK Rehberi
'İş-Kur ve TYP kapsamında taşeronlar kadroya alınmalı'
Konda Genel Müdürü Ağırdır'dan seçim değerlendirmesi
4 anket şirketi İmamoğlu - Yıldırım yayınını değerlendirdi
10 bin mezun atama bekliyor
İzmir merkezli 48'i muvazzaf 65 şüpheli hakkında FETÖ operasyonu
Sözleşmelilere erken kadro müjdesi 2 meslek grubuna geldi
Uzmanı açıkladı: Kanserli hücreleri yok ediyor
Sağlık Bakanlığı Disiplin Amirleri Yönetmeliğinde Değişiklik
Vakıfbank'tan kredi müjdesi! Bugün başladı...
İmamoğlu ilk kez TRT ekranına çıkacak!
Goldman analistlerinden volatilite uyarısı
Okula başlama yaşı değişiyor
Mursi'nin ölümü ile ilgili BM'ye çağrı!
Memur zammında kritik ay! İşte beklenen rakam...
Renault'da haziran ayına özel fırsatlar
Müjdeyi Bakan Selçuk verdi! 55 ilaç daha geri ödeme listesinde
Kan donduran olay evden kokular gelince ortaya çıktı
Devlet Bahçeli'den şarkılı 'af' mesajı
Selahattin Demirtaş'tan Ekrem İmamoğlu'na destek açıklaması
K.Maraş Sütçü İmam Üniversitesi Sözleşmeli Personel Alım İlanı

Benzer Haberler