Anasayfa » Taşeron » Kadroya geçen taşerona Ocak ikramiyesi 1.141 TL oluyor

Kadroya geçen taşerona Ocak ikramiyesi 1.141 TL oluyor

Kadroya geçen taşerona Ocak ikramiyesi 1.141 TL oluyor

Kadroya geçen taşerona Ocak ikramiyesi 1.141 TL oluyor

Tarih :
Kadroya geçen taşerona Ocak ikramiyesi 1.141 TL oluyor

Taşeron şirketlerden 4/D kadrosuna geçen işçilerin ilk ikramiye ve ilave tediyeleri bu ay ödenecek.

2019 yılında Ocak ayında ödenecek olan ilave tediyelerin tam ödenme tarihi Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile belli olacak. 2018 yılı ilave tediyelerinin ilk yarısı 26 Ocak 2018 tarihinde, ikinci yarısı ise 8 Haziran 2018 tarihinde ödenmişti.

5 GÜNLÜK TİS İKRAMİYESİ

4/D'li işçilerin bu ay ödenecek diğer ikramiyeleri ise YHK kararı ile yayımlanan Toplu İş Sözleşmesinde yer alan Ocak ve Temmuz aylarında 5'er günlük olmak üzere yılda toplam 10 günlük (5x2=10) ikramiye ödemeleri bulunuyor.

BAKANLIK EN DÜŞÜK ÜCRET ASGARİ ÜCRET +% 4 TİS ZAMMI

Milli Eğitim Bakanlığı taşerondan kadroya geçen işçilerin maaş artışları ile ilgili birimlerine yazı göndermişti. Bakanlık asgari ücretin altında kalan maaşların asgari ücret seviyesine çekilmesine ve üzerine yüzde 4 TİS zammı verilmesini istemişti.

Bakanlığın bu yazısına göre taşeron şirketlerden kadroya geçen işçilerin en düşük ücret olarak asgari ücret +%4 zam olarak ortaya çıkıyor.

5 GÜNLÜK İKRAMİYE 316,95 TL YAPIYOR

Şayet maaş artışı ile ilgili herhangi bir değişiklik olmaz ise kadroya geçen 4/D'li işçilerin Ocak ayında alacakları 5 günlük ikramiyeleri en düşük maaş alan kişi için 316,95 TL oluyor

13 GÜNLÜK TEDİYE ÖDEMESİ İÇİN KARARNAME BEKLENİYOR

İlave tediye ödemeleri için ise henüz tarih netleşmedi. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile belli olacak olan ilave tediye ödemeleri yılda 52 gün üzerinden 4 eşit taksitte kamu işçilerine ödeniyor.

İLAVE TEDİYE 824,08 TL OLUYOR

Yeni belirlenen asgari ücret rakamlarına göre asgari ücret artışı + yüzde 4 zam verilen bir işçinin Ocak ayına alacağı 13 günlük ilave tediye ödemesi 824,08 TL oluyor.

TOPLAM İKRAMİYE 1.141,03 TL OLUYOR

Bakanlığın yayınladığı yazıya göre kadroya geçen işçiler için bu ay yapılacak toplam ikramiye miktarı 824,08 TL ilave tediye ve 316,95 TL toplu sözleşme ikramiyesi olmak üzere toplamda 1.141,03 TL oluyor.

MAAŞI YÜKSEK OLANLAR NASIL HESAPLAYACAK?

Yukarıdaki hesaplama asgari ücretten maaş alan bir işçi için yapılmıştır. Maaşı asgari ücretten yüksek olan işçiler için ise hesaplama yöntemi şöyle gerçekleşecek.

Taşerondan kadroya geçen sürekli işçiler veya kamu işçileri aldıkları brüt maaşlarından 13 günlük ücretlerini hesaplayıp bundan SGK İşçi Primi %14, SGK İşçi İşsizlik Primi%1, Gelir Vergisi15,Damga Vergisi (Binde 7,59) kesinti yapılarak net ele geçen ikramiye tutarlarını elde edebileceklerdir.

EN DÜŞÜK MAAŞ KAÇ TL OLUYOR

Taşeronda Bakanlığın yazısına göre 4/D'li işçi maaşı 2.094 TL oluyor haberi için TIKLAYINIZ

BELEDİYELERDE ŞİRKET İŞÇİLERİNE FARKLI

Belediyelerde şirketlere geçişi yapılan işçilerin ikramiyesi ise Nisan ve Ekim aylarında 5'er günlük olmak üzere yılda toplam 10 günlük (5x2=10) ücretleri tutarında ikramiye ödeniyor.

BELEDİYE ŞİRKETLERİNE GEÇEN İŞÇİLER FAYDALANAMIYOR

Taşeron şireketlerden yerel yönetimlerde Belediye şirketlerine geçen işçiler ise ilave tediye hakkından faydalanamıyorlar. Bu durum kadroya geçen işçiler arasında eşitsizlik oluşturduğu için başta DİSK olmak üzere sendikalar tarafından sert bir şekilde eleştirilmişti. Aynı şartlarda ve aynı kanunla kadroya geçen işçilere ilave tediye ödemelerinde farklılık oluşmuştu.

SGK Rehberi-Özel
Bu yazının tüm hakları SGK Rehberi'ne aittir. "http://www.sgkrehberi.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler