Anasayfa » Medya Haberleri » Çalışanı 'Yiyen ölsün, kanser olsun inşallah!' sözleri yaktı!

Çalışanı 'Yiyen ölsün, kanser olsun inşallah!' sözleri yaktı!

Çalışanı 'Yiyen ölsün, kanser olsun inşallah!' sözleri yaktı!

'Ciğer'den yiyen ölsün, kanser olsun inşallah' sözleri, işten atılmaya sebep olur mu? Yargıtay Hukuk Genel Kurulu son sözü söyledi..'Yiyen ölsün, kanser olsun inşallah!' deyince işinden oldu!

Tarih :
Çalışanı 'Yiyen ölsün, kanser olsun inşallah!' sözleri yaktı!

Çalışanın adak kurbanın ciğeri hakkında söyeldikleri uzun bir yargı sürecini başlattı.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, 'yiyen ölür mü?', 'yiyen ölsün, kanser olsun inşallah' şeklindeki sözleri, hakaret niteliğinde olmayan 'kötü temenni' olarak değerlendirerek, çalışanın işten çıkarılması için haklı neden olamayacağına hükmetti.

ADAK KURBANIN CİĞERİ

Patronun, adak olarak işyerinde kestirdiği kurbanının ciğerini, İşyerindeki Aşçıdan pişirmesini isteyince aşçının, patronuna verdiği cevap işinden etti.

AŞÇIDAN PİŞİRMESİNİ İSTEDİ

Ankara'da özel bir şirkette yaşanan ilginç olayda, İşyerinde şef olan aynı zamanda da şirket ortağı olan işveren, adak olarak işyerinde kestirdiği kurbanının ciğerini, İşyerindeki Aşçıdan pişirmesini istedi.

YİYEN ÖLSÜN, KANSER OLSUN İNŞALLAH!

O esnada, yanlarında bulunun sekreter H.nin 'ama ciğer kistli' demesi üzerine, iddiaya göre, -Aşçının, 'yiyen ölür mü?', 'yiyen ölsün, kanser olsun inşallah' şeklindeki sözlerini 'beddua' kabul eden işvereni tarafından, işine tazminatsız son verildi.

Soluğu İş Mahkemesinde alan 6 yıllık işyeri aşçısı, işine haksız olarak son verildiğini iddia ederek, tazminatlarını talep etti.

İŞ MAHKEMESİ:FESİH HAKLI!

Taraflar arasında Ankara 9. İş Mahkemesinde görülen "kıdem, ihbar tazminatı, ücret alacağı" ndan, dolayı yapılan yargılama sonunda, Aşçının sözleri doğruluk ve bağlılığa uymayan 'beddua ' olarak değerlendirilerek, işverenin tazminatsız işten çıkarmasını haklı buldu.

Çalışan Kararı temyiz etti.

YARGITAY: BEDDUA DEĞİL 'KÖTÜ TEMENNİ'

Dosyayı yeniden değerlendiren Yargıtay, yerel mahkeme kararını hatalı bularak bozdu. Aşçının sözlerini fevri bir anlık bir hareketle söylenmiş 'kötü temenni' olarak değerlendirerek, çalışanın işine haksız olarak son verildiğini ve tazminatlarını alması gerektiğine karar verdi.

YEREL MAHKEMEDEN DİRENME KARARI

İş Mahkemesi, 'yiyen ölür mü, yiyen ölsün kanser olsun inşallah' sözleri, doğruluk ve bağlılığa uymaz, beddua niteliğindedir; ve tazminatsız fesihte işvereni haklıdır diyerek, bozmaya uymadı. Direnme kararı verdi..

HUKUK GENEL KURULU

Yeniden Yargıtaya gelen dosyada, son sözü Hukuk Genel Kurulu söyledi..

'….Davacının görevi dışında olan bir işin yaptırılmasına sinirlenerek bu sözleri sarfettiği, alınan sözlerin sataşma, doğruluk ve bağlılığa uymayan …..hallerden olmadığı kabul edilmelidir. Zira fesih en ağır ceza olup 6 yıldan fazla işyerinde çalışan bir işçinin hakaret niteliğinde olmayan fevren söylenmiş kötü temenni niteliğindeki sözlerine daha hafif bir ceza gerekirdi. Bu sonuç işçiyi koruma ilkesinin de bir gereğidir. Bu nedenlerle ihbar ve kıdem tazminatı isteklerinin kabulü gerekirken reddi isabetsiz olup bozmayı gerektirmiştir… ) gerekçesiyle bozularak…' feshin haksız olduğu değerlendirilmiş ve çalışanın tazminatlarını alabileceğine kesin olarak hükmedilmiş oldu.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler