Anasayfa » Medya Haberleri » Soğanın fiyatı iki ay içinde 10 TL'ye çıkabilir

Soğanın fiyatı iki ay içinde 10 TL'ye çıkabilir

Soğanın fiyatı iki ay içinde 10 TL'ye çıkabilir

Soğanın fiyatı iki ay içinde 10 TL'ye çıkabilir

Tarih :
Soğanın fiyatı iki ay içinde 10 TL'ye çıkabilir

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör, soğanın fiyatının 1-2 ay içerisinde 10 TL'ye çıkmasının beklendiğini söyledi.

Kuru soğana ithalat yolu açıldı

Resmi Gazete'de dün yayımlanan bir Cumhurbaşkanlığı kararıyla 28 Şubat'a kadar kuru soğan ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı. Şirketler sıfır vergiyle dışarıdan soğan ithal edebilecek. İlgili karara göre, bu tarih sonrası Türkiye Bosna Hersek'ten sıfır, Singapur'dan yüzde 30.9, Güney Kore, Malezya ve diğer ülkelerden ise yüzde 49.5 gümrük vergisi ile soğan ithal edebilecek.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre, ithalat kararını değerlendiren Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör, "Bu ayıp bize yeter" dedi.

Geçen yıl zarar eden üreticinin üretimden vazgeçtiğine işaret eden ve 1-2 ay içerisinde soğanın 10 liraya çıkmasının beklendiğini söyleyen Güngör, hükümetin günü kurtarmaya çalıştığını vurguladı.

Düşük rekolte nedeniyle üreticinin elindeki malı geçen sonbahar başında ortalama 1 TL'den elinden çıkardığını hatırlatan Güngör, ayrıca kuru soğanın kişi başına yıllık tüketim ortalamasının 22 kilogram olduğuna da dikkat çekerek "Araştırmalarımıza göre bu yıl tüketim 16-17 kg'a kadar düşecek, fiyatlar daha da yükselecektir" dedi.

Kaynak : Cumhuriyet
5434 sayılı Kanuna tabi memurlar için "Emeklilik Rehberi"
Kaza yapan genç 'Bak hele, ben ölüyor muyum' diye sordu
Kamyon kasasında 10 gün... Tam 100 kişi çıktı
Tabipler Birliği hacamata karşı çıktı
Erkekler de vefat eden eşten ‘dul aylığı’ alabilir mi?
Erdoğan'dan Diriliş'e övgü
3 lira borç için elektriği kesildi
Ciple otomobil çarpıştı: 2 ölü, 2 yaralı

Benzer Haberler