Anasayfa » Medya Haberleri » Anne ve babalara müjde! %20 zamlı ödenecek

Anne ve babalara müjde! %20 zamlı ödenecek

Anne ve babalara müjde! %20 zamlı ödenecek

Anne ve babalara müjde! %20 zamlı ödenecek

Tarih :
Anne ve babalara müjde! %20 zamlı ödenecek

SGK %20 zamlı süt parası ödeyecek

Halk arasında "süt parası" olarak bilinen (emzirme ödeneği) SSK ve Bağ-Kur kapsamında bulunan sigortalı kadına veya sigortalı olmayan eşinin doğum yapması hâlinde sigortalı erkeğe belli şartlarla verilmektedir.

SGK’dan süt parası almak için;

---SSK’ya tabi (4/1-a’lı) çalışan sigortalılar için, doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması,
---Bağ-Kur (4/1-b’li) çalışan sigortalılar için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış ve genel sağlık sigortası primi dâhil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması ve doğan çocuğun veya çocukların yaşaması gerekmektedir.

İŞTEN AYRILANLAR DA ALABİLİR

Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılardan sigortalılığı sona erenlerin, bu tarihten başlamak üzere 300 gün içinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın veya eşi analık sigortasından yararlanacak erkek, doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneğinden yararlandırılabilmektedir.
Hemen hatırlatalım emzirme ödeneği almadım diye üzülmeyin. Bu hakkın doğduğu tarihten itibaren 5 (beş) yıl içinde SGK’dan isteyebilirsiniz.

%20’DEN FAZLA ARTTI

Analık sigortasından sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe, (4/1-a) ve (4/1-b) kapsamındaki sigortalılardan, kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine, her çocuk için yaşaması şartıyla doğum tarihinde geçerli olan ve SGK Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip, Bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden emzirme ödeneği verilmektedir.

SGK Yönetim Kurulu her yıl bir önceki yıl için Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) değişim oranında artırılmasına karar vermektedir. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2018 yılı için TÜFE oranlarında ortaya çıkan değişim oranının %20,30 olduğu dikkate alınarak 2018 yılında 149,00 TL olan emzirme ödeneği tutarı 2019 yılında 180,00 TL’ye yükseltilmiştir.

İsa Karakaş

Kaynak : Türkiye
Çankırı Eldivan SYDV Personel Alım İlanı
Tokat Çat Belediyesi İşçi Alım İlanı
Hazine taşınmazlarının kiralanmasında yeni düzenleme
Erdoğan’dan kayyum açıklaması
Lokomotif ile otomobil çarpıştı: 1 ölü, 2 yaralı
Kamudaki işçiler geçici görevlendirilebilir mi?
Memur-Sen, Kamu Görevlileri Hakem Heyetine başvurdu
Ordu'daki yağışın bilançosu belli oldu
Kars Beltaş 1 İşçi Alacak
Hem ehliyetsiz hem sahte plaka

Benzer Haberler