Anasayfa » Taşeron » Kadro alan taşeron için kritik ay! 2019 TİS için komisyonlar oluşturuluyor

Kadro alan taşeron için kritik ay! 2019 TİS için komisyonlar oluşturuluyor

Kadro alan taşeron için kritik ay! 2019 TİS için komisyonlar oluşturuluyor

Kadro alan taşeron için kritik ay! 2019 TİS için komisyonlar oluşturuluyor

Tarih :
Kadro alan taşeron için kritik ay! 2019 TİS için komisyonlar oluşturuluyor

Kadro alan taşeron için kritik ay! 2019 TİS için komisyonlar oluşturuluyor

Taşeron şirketlerden 4/D statüsü ile sürekli işçi kadrosuna geçen işçiler sosyal ve mali haklarındaki kayıpların giderilmesi için verdikleri mücadelede 2019 yılında kamu işçileri için yapılacak olan toplu iş sözleşmesine dahil olmak istiyorlar.

ENFLASYON FARKI YOK

Kadroya geçen işçiler ücretlerinde başta enflasyon farkı olmak üzere diğer sosyal ve mali haklar açısından bir çok kayıp yaşadılar. Bu yıl açıklanan enflasyon yüzde 20,30 iken 4/D'li sürekli işçiler ve belediye şirket işçilerine yüzde 4+4 zam verildi.

2019 KAMU TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNE DAHİL OLMAK İSTİYORLAR

Diğer özlük ve mali haklar açısından da kamu işçilerinden farklı haklara sahip olan 4/D'li sürekli işçiler kendilerine de kamu işçilerine tanınan toplu iş sözleşmesi hakkı tanınmasını istiyorlar.

KRİTİK SÜREÇ BU AY BAŞLIYOR

Bu yıl (2019) yapılacak olan kamu toplu iş sözleşemesine dahil olabilmek için Meclis Başkanlığına binlerce dilekçe ile başvuran sürekli işçiler için kritik süreç bu ay başlıyor. YHK kararları ile yürürlüğe giren toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre sürekli işçilere yapılan ödemeler ve maaş artışları kamuda çalışan diğer kamu işçilerinden farklı olarak gerçekleşiyor. Örneğin kamuda çalışan işçiler enflasyon farkı oluştuğunda bunu alabilirken 4/D'li sürekli işçiler için bu düzenleme mevcut değil.

Taşerondan kadroya geçirilen işçilerin yaşadığı bu ve benzeri birçok sorunun çözümü için ise hem işçiler hem de sendiklara 2019 yılında yapılacak olan Kamu Toplu İş Sözleşmesine dahil olarak bu sorunların aşılacağına inanılıyor.

TÜRK-İŞ BAŞKANI KONUYA DEĞİNDİ

Sivas’ta kadro alan taşeron işçilerle görüşen Türk-İş Genel Başkanı Ergün ATALAY kadro alan taşeron işçilerle bir araya gelerek sorunlarını dinledi.

İŞÇİLERİN SORUNLARI ÇOK FAZLA

Kadro alan taşeron işçilerin zam, diğer taşeron işçilerin de kadro sıkıntısının sürdüğüne değinen Atalay sürüyor sorunun çözümünün 4/D'li işçilerin toplu iş sözleşmesine dahil edilmesi ile gerçekleşeceğini söyledi.

TİS İÇİN AY SONU KOMİSYONLAR OLUŞTURULUYOR

Taşeron işçilerin sorunlarıı dinleyen Atalay şunları söyledi:

"Bu böyle gitmeyecektir .Enflasyon zammı çıkacaktır. 4+4 ile böyle devam etmez. Sizlerin toplu iş sözleşmesine dahil edilmeniz sorunları çözer. Ay sonu toplu iş sözleşmesi için komisyonlar oluşturulacaktır. Kadro alamayan personel belediye çalışanları mağdurdur, mücadele devem edilecektir.TYP büyük sorun olacaktır. Bizim yerimiz hep işçinin yanı olmuştur." dedi.

KİT'LER

Türk-İş Genel Başkanı Ergün ATALAY KİT'lerde çalışan taşeron işçilerin gündemlerinde olduğunu, bu hafta başkanlar kurulunda sorunların masaya yatıralacağını belirtti.

DEĞİŞİKLİK OLMAZ İSE TİS 2021'DE

Değişiklik yapılmadığı takdirde taşerondan gelen işçiler kamu kesimi toplu iş sözleşmesine ancak 2021 yılında dahil olacaklar.

SGK Rehberi-Özel
Bu yazının tüm hakları SGK Rehberi'ne aittir. "http://www.sgkrehberi.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler