Anasayfa » Medya Haberleri » Sağlık çalışanlarının hakları ve güvenliği için rehber yayımlandı

Sağlık çalışanlarının hakları ve güvenliği için rehber yayımlandı

Sağlık çalışanlarının hakları ve güvenliği için rehber yayımlandı

Sağlık çalışanlarının hakları ve güvenliği için rehber yayımlandı

Tarih :
Sağlık çalışanlarının hakları ve güvenliği için rehber yayımlandı

Sağlıkta Şiddeti Önleme Eylem Planı" kapsamında hazırlanan "Çalışan Hakları ve Güvenliği Uygulamaları Rehberi", hastanelerde alınması gereken tedbirler ve sağlık çalışanlarının güvenliğine ilişkin kanuni hakları içeriyor

Sağlık Bakanlığınca, sağlık çalışanlarının haklarına ve güvenliğine yönelik düzenlemeleri içeren "Çalışan Hakları ve Güvenliği Uygulamaları Rehberi" yayımlandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, "Sağlıkta Şiddeti Önleme Eylem Planı" kapsamında hazırlanan rehber ile hastanelerde alınması gereken tedbirler ve sağlık çalışanlarının güvenliğine ilişkin kanuni haklar ozetlendi.

Sağlıkta şiddet sorunuyla ilgili tüm mevzuat ve prosedurün bir araya toplandığı rehberde, "çalışan motivasyonu", "hastane verimliliği", "sağlıkta kalite standartları" ve "hasta ve çalışan güvenliği" gibi başlıklar yer alıyor.

Rehber, Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü tarafından ülke genelinde gerçekleştirilen değerlendirme toplantıları, Beyaz Kod analizleri, şiddetin önlenmesine yönelik kök neden analizi çalışmaları ile çalışanlardan alınan geri bildirim ve raporlar değerlendirilerek hazırlandı.

- "Siddet asla kabul edilemez"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tüm kamu hastanelerine gönderilen rehberin ön sözünde şunları kaydetti:

"Siddet asla kabul edilemez, hele gorevi insana hizmet etmek olan saglıkcılar icin hicbir sekilde duymak istemedigimiz bir kavramdır. Saglık calısanları da siddet magdurları arasında maalesef fazlasıyla yerini almaktadır. Bu husus sadece bizim degil bircok ulkenin onemli bir sorunudur. Bunun icin sadece Saglık Bakanlıgı olarak degil toplum olarak siddete karsı bir tutum gelistirmek zorunda oldugumuza inanıyorum. Konuya sadece bir asayis sorunu olarak yaklasmak ve cozumunu sadece bir noktada aramak netice vermemektedir. Bunun icin cok yonlu bir yaklasımla tedbirlerimizi artırmak zorundayız. 'Saglıkta Siddeti Onleme Eylem Planı' hazırladık ve asama asama uygulamaya baslıyoruz. Meslektaslarımızın guvenli bir ortamda hizmet vermesini, vatandaşlarımızın güvenli ve nitelikli hizmet almasını sağlamak ve siddeti caydırmak kamunun sorumlulugundadır. Fedakarca hizmet verdigine yurekten inandıgım tum saglık calısanlarına tesekkur ediyor, kendilerine saglık ve huzur dolu bir hayat diliyorum."

Çalışan Hakları ve Güvenliği Uygulamaları Rehberi'ne "https://khgmcalisanhaklaridb.saglik.gov.tr" internet adresinden ulaşılabilecek.

Öte yandan açıklamada, Şiddet Eylem Planı kapsamında bir süre önce tüm sağlık tesislerinde "Hasta Hakları Yerinde Değerlendirme Ekibi" oluşturulması talimatı verildiği de hatırlatıldı.

 

Kaynak : Anadolu Ajansı

Benzer Haberler