Anasayfa » Taşeron » Taşeron işçiye 2 yıl 6 ayda bir yüzde 4 zam

Taşeron işçiye 2 yıl 6 ayda bir yüzde 4 zam

Taşeron işçiye 2 yıl 6 ayda bir yüzde 4 zam

Taşeron işçiye 2 yıl 6 ayda bir yüzde 4 zam

Tarih :
Taşeron işçiye 2 yıl 6 ayda bir yüzde 4 zam

Geçen yıl nisan ayında kadroya alınan taşeron işçiler, ocak ayında yüzde 4 zam aldılar. Asgari ücret ve biraz üzerinde çalışan işçilerin bazılarının maaşı yeni asgari ücret seviyesine çıkartılıp, yüzde 4 de toplu sözleşme zammı alırken, bazı kurumlar yüzde 4 zammı vermedi. Geçen yıl kamuda ilk defa işe giren kadrolu işçiler ile nisanda kadroya geçen taşeron işçiler arasında ise ücret farkı ortaya çıkmaya başladı. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, sizden gelen dilek ve şikâyetleri gündeme taşıdı

Geçen yıl kadro sevinci yaşayan yaklaşık 900 bin dolayındaki taşeron işçinin ocak ayındaki zam beklentisi sona erdi. Aralık ayındaki maaşı asgari ücretin üzerinde olan taşeron işçilerine yüzde 4 oranında artış yapıldı.
Asgari ücretin altındaki işçilerin ücretleri öncelikle yeni asgari ücret seviyesine çıkartıldı ve üzerine yüzde 4 oranında toplu sözleşme zammı ilave edildi. Ancak bazı kurumlar sadece yeni asgari ücret seviyesine çekmekle yetindi, yüzde 4 ilave zammı ücretlere yansıtmadı.

Kadroya alınan taşeron işçiler arasında en fazla üyeye sahip sendikalardan Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ömer Çağırıcı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın daha önce herkese 6 ayda bir yüzde 4 artış yapılacağına dair yazısı bulunduğunu belirterek, yüzde 4 ilave zammı yapmayan kurumları tek tek uyarmak zorunda kaldıklarını söyledi.

GENEL ÜCRET ASGARİ ÜCRETE YAKLAŞACAK

Ocak ayındaki zamla birlikte kadroya alınan taşeron işçilerin önümüzdeki iki yıl boyunca ücretlerinde nasıl artış yapılacağı böylece açıklığa kavuştu. Kadroya alındıkları tarihteki ücretleri baz alınarak, 2020’nin ikinci yarısına kadar 6 ayda bir yüzde 4 oranında artış yapılacak. En düşük, yani asgari ücret düzeyinde ücret alanlar bu yıl yüzde 26’lık artıştan yararlandılar. Bu gruptakiler, gelecek yıl ocak ayında da asgari ücrete bağlı artıştan yararlanacaklar.

Daha önce asgari ücretin yüzde 30-40 üzerinde ücret alanların eline geçen para ise yüzde 4’lük artışlar sonucu, asgari ücretlilere yaklaşacak. düşük ücretle en yüksek ücret arasındaki makas giderek kapanacak.

Ömer Çağırıcı, kamuda şimdi başka bir makasın açılmakta olduğunu belirtti. Çağırıcı, nisan ayından sonra taşeron işçi çalıştırması yasaklanan kamu kurumlarına İŞKUR vasıtasıyla yeni işçi alındığını, bunların taşerondan gelen işçilerden farklı olarak yılda 52 gün yerine 104 gün ikramiye alacaklarını, bu yıl kamu toplu sözleşme hükümlerinden yararlanmaya başlamalarıyla ücret makasının açılacağını savundu. Çağırıcı, bu uygulamanın iki yıl devam etmesi halinde, makasın kapatılmasının daha da zorlaşacağını belirtirken, çözümün, taşeron işçilerin de hemen kamu kesimi toplu iş sözleşmesine dahil edilmesi olduğunu vurguladı.

Değişiklik yapılmadığı takdirde taşerondan gelen işçiler kamu kesimi toplu iş sözleşmesine ancak 2021 yılında dahil olacaklar.

Kaynak : Habertürk

Benzer Haberler