Anasayfa » Medya Haberleri » 3600 ek göstergede sona gelindi! Geriye dönük ödeme yok..

3600 ek göstergede sona gelindi! Geriye dönük ödeme yok..

3600 ek göstergede sona gelindi! Geriye dönük ödeme yok..

Milyonlarca kamu görevlisinin merakla beklediği 3600 ek göstergeye ilişkin çalışmalar hızlandı. Yeni düzenleme için üç koldan çalışma yürütülüyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın yanısıra çalışmalara AK Parti'nin ekonomi kurmayları da destek veriyor. Önümüzdeki günlerde Meclis'e teklif olarak sunulması planlanan ek gösterge çalışması, şu anda yaklaşık 1.6 milyon kamu görevlisini kapsıyor. Çalışmalarda dört grup var. İşte yeni detaylar...

Tarih :
3600 ek göstergede sona gelindi! Geriye dönük ödeme yok..

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın geçtiğimiz hafta yaptığı 3600 ek göstergeye ilişkin açıklamalar, milyonlarca kamu görevlisini heyecanlandırdı. 3600 ek gösterge bekleyen kamu görevlileri şu anda adeta dört gözle bu çalışmayı bekliyor.

İbrahim Kalın ise yaptığı açıklamada, dört meslek grubu ile ilgili 3600 ek gösterge çalışmasının yapıldığını duyurmuştu. İşte çalışma ile ilgili ayrıntılar:

İKİ BAKANLIK ÇALIŞIYOR

3600 ek göstergeye ilişkin çalışmalar Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülüyor. Ayrıca çalışmalara, AK Parti Grubu'nun ekonomi kurmayları da destek veriyor. Yani üç koldan 3600 ek göstergeye ilişkin çalışma yapılıyor.

MALİYET ÇIKARILDI

3600 ek göstergeye ilişkin çalışmalar, polis, hemşire, din görevlisi ve öğretmen olmak üzere dört grup üzerinden yürütülüyor. Diğer meslek gruplarına yönelik ise bir çalışma bulunmuyor. Söz konusu dört meslek grubu için yapılacak olan 3600 ek göstergenin maliyeti hesaplandı. Ve bu düzenlemeden kaç kişinin yararlanacağı araştırıldı. Buna göre, çalışmadan 1.1 milyon öğretmenin, 280 bin polisin, 120 bin din görevlisinin ve 110 bin hemşirenin yararlanması öngörülüyor.

GERİYE DÖNÜK ÖDEME YAPILMAYACAK

Ek gösterge yürürlüğe girdiği andan itibaren, mevcut emeklilerin aylıklarına yansıyacak. Emekli ikramiyeleri emekli olunan tarihteki ek gösterge üzerinden ödendiği için geriye doğru ek ödeme söz konusu olmayacak. Düzenleme emeklilik durumunda alınacak maaş ve ikramiyede yüzde 20'nin üzerinde artış olacak. Ek göstergenin 2200'den 3600'e çıkmasıyla birlikte 25 yıl hizmeti bulunan öğretmen, din görevlisi, hemşire, polis ve idarecilerin ikramiyeleri en az 25 bin lira artacak. Yapılacak düzenlemeden emeklilerin dul ve yetimleri de yararlanacak.

SEÇİMDEN ÖNCE MECLİS'E SUNULACAK

3600 ek göstergeye ilişkin çalışmalara hız verildi. Çalışmaların tamamlanmasının ardından Cumhurbaşkanı'na sunulacak. Son kararı da Cumhurbaşkanı verecek. Ancak kulislerde, düzenlemenin önümüzdeki günlerde Meclis'e sunulacağı konuşuluyor. Seçimlerden önce ise Meclis'te görüşülerek yasalaşması bekleniyor.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler