Anasayfa » Medya Haberleri » Asgari ücrette büyük oyun! Patronlar 400 TL'yi geri istiyor...

Asgari ücrette büyük oyun! Patronlar 400 TL'yi geri istiyor...

Asgari ücrette büyük oyun! Patronlar 400 TL'yi geri istiyor...

Zamlı asgari ücret işveren ile işçiyi karşı karşıya getirdi. Bazı işverenler, asgari ücretin 400 TL'lik zam kısmını geri vermeyen işçileri işten çıkarmaya başladı.

Tarih :
Asgari ücrette büyük oyun! Patronlar 400 TL'yi geri istiyor...

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Aralık ayında 2019 yılı yeni asgari ücret tutarını belirlemişti. Komisyon, 2018 yılında 1.604 TL olarak uygulanan asgari ücreti, yüzde 26 oranında arttırarak, yeni yılda asgari ücret tutarını 2.020 TL olarak belirledi.

Milyonlarca çalışan zamlı ilk maaşlarını Şubat ayının başında alacak. Ancak, zamlı asgari ücret bir çok işverene çok yüksek geldi. Bu nedenle, işverenler asgari ücretin zamlı kısmını çalışanlarından geri istemeye başladı.

İşverenlerin bulduğu formüle göre, asgari ücret tutarı çalışanın hesabına yatırılacak. Ancak çalışan bunun yaklaşık 400 TL'lik kısmını işverene geri ödeyecek. Böylece, işveren asgari ücretin de altında işçi çalıştırmış olacak. Ayrıca, ücretin tamanını bankaya yatırdığı içinde mevzuata uygun hareket etmiş olacak.

Konuyla ilgili sosyal medya da bir çok mesaj paylaşılmaya başlandı. Çalışanlardan ise bu duruma büyük tepki geldi. İşte D.Ç. isimli çalışanın paylaştığı mesaj:

"Bugün şirkette alınan acil bir toplantı sonunda işime son verildi. Sebebi ise asgari ücretin altında çalışmayı kabul etmemem. Şirket zorunlu olarak asgari ücreti maaş kartıma yatıracağını ancak zam miktarını elden geri alacağını belirtti."

Kaynak : SGK Rehberi
Hangi gazeteci Mansur Yavaş'ın başdanışmanı oldu?
Van'da korkutan deprem!
İşe girildiğinde aylık kesilmez.
Çipli kimlikler için pos cihazı geliyor
Meteoroloji'den son dakika uyarısı!
SSK emeklisine en az bin 927 TL!
Bakan Pakdemirli'den AK Parti'ye şaşırtan eleştiri!
Hak-İş "Kıdem tazminatı işçinin kalesi"

Benzer Haberler