Anasayfa » Medya Haberleri » 2019 enflasyon farkı yüzde 6 oluyor! İşte ilk hesaplama...

2019 enflasyon farkı yüzde 6 oluyor! İşte ilk hesaplama...

2019 enflasyon farkı yüzde 6 oluyor! İşte ilk hesaplama...

Memur ve memur emeklilerinin 2019 yılı enflasyon farkı Bakan Albayrak'ın bugün yaptığı açıklamalara göre yüzde 6 oluyor.

Tarih :
2019 enflasyon farkı yüzde 6 oluyor! İşte ilk hesaplama...

Memur ve memur emeklilerinin 2019 yılı enflasyon farkı Bakan Albayrak'ın bugün yaptığı açıklamalara göre yüzde 6 oluyor.

Memur ve memur emeklilerinin 2019 yılı zam oranı toplu sözleşme ile belirlenmişti. Memur ve memur emeklileri 2019 yılında "4. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri" kapsamında bu ay yüzde 4 zam aldılar. Yılın ikinci altı ayı için ise %5 zam alacaklar. Böylelikle memur ve memur emeklileri 2019 yılı için yüzde 4+5 olmak üzere toplamda yüzde 9 zam alacaklar.

BAKAN BUGÜN AÇIKLADI

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bugün yaptığı açıklamada enflasyonu yüzde 15 civarına indireceklerini açıkladı.

2019 YILI ENFLASYON FARKI % 6 OLUYOR

Memur ve memur emeklileri Bakan Albayrak'ın enflasyon açıklamasına göre bu yıl enflasyon farkı olarak yüzde 6 zam alacaklar.

GEÇEN YIL(2018) NE OLMUŞTU?

2018 yılı Ekim ayında enflasyon yıllık olarak yüzde 25.24'e çıkmış, Kasım ve Aralık aylarında enflasyonun (-) eksi çıkması ile yıl sonunu TÜFE'de % 20,30 olarak tamamlamıştı.

YENİ EKONOMİ PROGRAMI İLE AÇIKLANMIŞTI

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı yeni ekonomi programında enflasyon beklentisi 20.8 olarak ifade edilmiş ve yıl sonunda TÜİK'in açıkladığı 20.30 rakamı YEP'te yer alan rakamın daha da altında gerçekleşmişti.

ENFLASYONDA TEPE NOKTASI GÖRÜLDÜ

Albayrak enflasyonda tepe noktasının görülüp görülmediğine ilişkin soruya, "Veriler, enflasyonun Ekim ayında zirveye ulaştığını gösteriyor ve o zamandan beri hem manşette hem çekirdek enflasyonda, hem tüketici hem de üretici fiyatlarında bir düşüş görüyoruz" yanıtını verdi.

Nisan ve Mayıs aylarında çok güçlü bir baz etkisinin ortaya çıkacağına dikkat çeken Albayrak, Bunun yanı sıra, iki yıllık kuraklık koşullarından sonra yağış açısından çok daha iyi bir yıl görmek üzereyiz, ve bu çok daha makul gıda enflasyonu demek" dedi.

Yeni Ekonomi Programı'nda enflasyon hedeflerinin Merkez Bankası ile koordineli olarak belirlendiğine dikkat çeken Albayrak, "YEP hedeflerini TCMB ile koordineli olarak belirledik ve hedefleri bağımsız olarak, ancak yakın işbirliği ve eşgüdüm içerisinde gerçekleştirmek için çalışıyoruz" dedi.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler