Anasayfa » Taşeron » 4/D'li işçilerin zamları Meclis gündemine geliyor

4/D'li işçilerin zamları Meclis gündemine geliyor

4/D'li işçilerin zamları Meclis gündemine geliyor

4/D'li sürekli işçilerin farklı maaş zamlarında Bakanlıklara uyarı

Tarih :
4/D'li işçilerin zamları Meclis gündemine geliyor

Mahmut Arslan 'İlgili bakanlıkları bir kez daha uyarıyorum. Bu işçiyi tahrik etmektir, işçiye karşı bir tavırdır. Lütfen bu yaklaşımlardan vazgeçsinler.'

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan 22 Ocak 2019 tarihinde BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'yi makamında ziyaret etti.

Ziyarette taşeron şirketlerden kadorya geçen işçiler ve enflasyon farkı uygulanması gündeme geldi.

BAKANLIKLARIN FARKLI ZAM UYGULAMALARI

Arslan Bakanlıklar tarafından yapılan farklı zam uygulamalarını da sert bir şekilde eleştirdi. Ücretlerin öncelikle asgari ücrete çekilip sonrasında yüzde 4 zam yapılması gerektiğini belirten Arslan "Bu çalışma barışını tehdit eden, çalışma barışını bozmaya yönelik bir adımdır. İlgili bakanlıkları bir kez daha uyarıyorum. Bu işçiyi tahrik etmektir, işçiye karşı bir tavırdır. Lütfen bu yaklaşımlardan vazgeçsinler."

Arslan önceki açıklamalarında kadroya geçen işçiler için yüzde 20,3 zam talep etmişti.

MECLİS'TEKİ PARTİLERE TALEPLERİ İLETTİK

Arslan, AK Parti iktidarlarının genel politikasının, çalışanların ücretlerine enflasyonun üzerinden artış yapması olduğunu dile getirerek, "Bu yıl için geçerli olan asgari ücret yüzde 26 oranında artırıldı, memur ve emeklilere enflasyon farkı ödemeleri yapıldı. Taşerondan kadroya geçiş sürecinde olan arkadaşlarımız için de yüzde 4+4'ün üzerine bir enflasyon farkının uygulanması için Sayın Cumhurbaşkanımıza, hükümete ve Meclis'teki partilere talepte bulunduk. Büyük Birlik Partisini de bu talebimizi iletmek üzere ziyaret ediyoruz." dedi.

"Bu işçi tahrik etmektir, işçiye karşı bir tavırdır"

Bazı kamu kurumlarında yüzde 4 oranındaki artışın yeni asgari ücrete değil, geçen yıl geçerli asgari ücrete yapıldığına dikkati çeken Arslan, şunları kaydetti:

'İLGİLİ BAKANLIKLARI BİR KEZ DAHA UYARIYORUM'

"Bu ciddi bir sorun olarak karşımızda. Yüzde 4 oranını yeni asgari ücrete değil, 2018'in asgari ücreti olan 1603 liraya yapıyorlar. Sonra rakam yeni asgari ücretin altında kaldığı için oraya yükseltiyorlar. Dolayısıyla kasıtlı olarak birinci altı ay ödenmesi gereken asgari ücreti bir kısım kamu kuruluşları uygulamak istemiyor. Bu çalışma barışını tehdit eden, çalışma barışını bozmaya yönelik bir adımdır. İlgili bakanlıkları bir kez daha uyarıyorum. Bu işçiyi tahrik etmektir, işçiye karşı bir tavırdır. Lütfen bu yaklaşımlardan vazgeçsinler."

"Mağduriyetin giderilmesi gerekiyor"

BBP Genel Başkanı Destici de Hak-İş'in taşeron işçilerin kadroya alınması için göstermiş olduğu çabaları desteklediklerini anımsatarak, taşeron işçilerin kadroya geçmesinde emeği olan herkese teşekkür etti.

Kadro kapsamının dışında kalan işçilerin olduğuna dikkati çeken Destici, ortada bir mağduriyetin olduğunu ve bu mağduriyetin giderilmesi gerektiğini söyledi.

KONUYU MECLİS GÜNDEMİNE GETİRECEĞİZ

Destici, taşerondan kadroya geçen işçilerin enflasyona ezdirilmemesini isteyerek, "Taşeron işçilerimizin ücretlerinin, önce yeni asgari ücrete getirilmesi ardından da enflasyon farkı oranında bir zammın verilmesi lazım. Doğru olanın bu olduğuna ve bunun da hakları olduğuna inanıyoruz. Bu yanlıştan dönülmesi için önümüzdeki günlerde konuyu Meclis gündemine getireceğiz ve hükümet nezdinde de görüşmeler yapacağız." ifadelerini kullandı.

Kaynak:AA-SGK Rehberi

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler