Yüksekokulu bitirmek, lise mezunu memura emeklilikte avantaj sağlar mı?

Yüksekokulu bitirmek, lise mezunu memura emeklilikte avantaj sağlar mı?

Tarih :
Yüksekokulu bitirmek, lise mezunu memura emeklilikte avantaj sağlar mı?
Soru
merhaba, hayırlı çalışmalar diliyorum. ben 19.09.1969 doğumluyum. 06.05.1991 tarihinde ssk primim yattı ve toplam 1yıl,10 ay,4 gün ssk primim var. 15.03.2001 tarihinde memur olarak çalışmaya başladım. halen çalışıyorum. askerliği mi memur olmadan önce yaptım. müftülük emeklilik servisine gittiğimde 58 yaşımda emekli olabileceğim bana söylendi. iki sorum var: 1- 1996 yılında 4 yıl çiftçi bağ kuruna kayıtlı oldum ama bir miktar borcum vardı. borcumu ödersem yaşı geri çekmeye faydası olur mu? 2- şu anda üniversitede 4 yıllık islami ilimler okuyorum. okulumu bitirip diplomamı aldığımda bu diplomamın emekliliğe yıl ve maaş katkısı olur mu?

Cevap
Durumunuzu değerlendirmemiz:

Erkek memurların emeklilik durumu 25 yıl hizmet + Tabi oldukları yaşın tamamlanması olur.

Yaş grubunda 23/05/2002 tarihine kadar olan hizmet süreleri esas alınır, bu tarihten önce işçilik, esnaflık gibi süreler dahil edilir. Yine bu tarihten önce geçmiş olması şartıyla ne zaman borçlanılırsa borçlanılsın askerlik süresi de dahil edilir.

23/05/2002 tarihindeki hizmet süresi ne kadar fazla olursa, daha sonra tespit edilen veya geçerli hale getirilen hizmet kazanımları da yaş grubunu daha erken tamamlamasına katkı sağlar. Yani SGK. borcunu yatırmak hizmet kazandırır.

Yüksek okul mezunları 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu kapsamında olanlar için avantaj sağlar, en kötü olarak 1 inci dereceye gelmiş memurlar için 2200 ek gösterge hem emekli aylıklarında hem de emekli ikramiyelerinde uygulanır.

Bu bağlamda değerlendirmelerimiz şöyledir:

1- Mevcut durumunuza göre;

Emeklilik yaş grubunuz 58 yaşınızı tamamlayacağınız tarih olur.

2- Askerlik sürenizi borçlanmanız halinde;

Askerlik sürenizi 18 ay olduğunu kabul edersek, bu sürenizi borçlanma yaparsanız emeklilik yaş grubunuz 57 yaşınızı tamamlayacağınız tarih olur.

3- Hem askerliğinizi hem de 4 yıl hizmet kazandığınızda;

Emeklilik yaş grubunuz 54 yaşınızı tamamlayacağınız tarih olur.

4- Askerlik sürenizi borçlanmayıp sadece 4 yıl daha hizmet kazandığınızda;

Emeklilik yaş grubunuz 55 yaşınızı tamamlayacağınız tarih olur.

Yüksek okul bitirmeniz sizin avantajınıza dır. Yüksek okul mezunu memurlar 1 inci derece 2200 ek göstergedir. Yüksek okul mezunu olmayanlar için se 1600 dür.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler