Anasayfa » Taşeron » Taşeron işçinin 5 bin 171 TL'lik zaferi!

Taşeron işçinin 5 bin 171 TL'lik zaferi!

Taşeron işçinin 5 bin 171 TL'lik zaferi!

Taşeron işçinin 5 bin 171 TL'lik zaferi!

Tarih :
Taşeron işçinin 5 bin 171 TL'lik zaferi!

Taşeron işçinin 5 bin 171 TL'lik zaferi!

Taşeron işçilerin 696 sayılı KHK ile genel idarelerde sürekli işçi kadrosuna, beldiyelerde ise belediye şirketler işçiliğine geçiş süreci 2 Nisan'da tamamlandı.

Fakat yasal düzenlemedeki bazı maddelerden dolayı (%70 işçilik, 2 Aralık, Emekliliğe hak kazanma, eski hükümlü vb.) taşeron olarak çalışan işçilerin tamamı kadro hakkı elde edememişti.

TAŞERON İŞÇİ VE KADROYA GEÇENLERDE İZİN SORUNU

Gerek taşeron olarak çalışırken gerekse de kadroya geçen işçilerin izin sorunları ve soruları gündemden hiç düşmedi. Kadroya geçen işçilerin izinleri hakkında o dönemki adıyla Çalışma Bakanlığı bir görüş yazısı yayımlamış, kullanılmayan izinlerin yanıp yanmadığı, kıdem tazminatlarının durumlarını açıklamıştı.

KULLANAMADIĞI İZİNLERİN ÜCRETİNİ İSTEDİ

Konya Meram Belediyesinde çalışan taşeron işçi kadroya geçemeyip emekliye ayrılmıştır.

Taşeron İşçinin Kullanılmayan Yıllık İzin Ücretlerinin Ödenmesi

Özetle;Taşeron işçi olarak Konya Meram Belediyesinde çalıştığını, 02/04/2018 tarihinde emekliye ayrıldığını kendi hesaplamasına göre 9 ay 3 gün tutarında yıllık izin hakkı olduğunu, bu izin hakkına karşılık olan ücretin kendisine ödenmesi talebiyle anılan idareye başvuruda bulunduğunu, ancak başvurusunun reddedildiğini belirterek kullanmadığı izinlere ilişkin ücretlerin kendisine ödenmesi talebiyle Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK)'na başvuruda bulunmuştur.

5.171.04 TL İZİN ÜCRETİ ALDI

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) Başvuruya konu hususların incelenmesi amacıyla 12/06/2018 tarihinde Meram Belediye Başkanlığından bilgi belge talebinde bulunulmuş, Meram Belediyesinin de çözüm odaklı yaklaşımı ile, başvuranın taleplerini karşılayacak şekilde başvurana ait kullanılmayan izin alacaklarına ilişkin 5.171,04 TL başvurana ait banka hesabına yatırılmış ayrıca ödemeye ait dekont da Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK)'na gönderilmiştir. Bu kapsamda, başvuruya konu husus çözüme kavuştuğundan Dostane Çözüm Kararı verilmiştir.

*19 2018/7094 numaralı şikâyet başvurusu hakkında verilen 27/07/2018 tarihli Dostane Çözüm Kararı

Bakanlıktan sürekli işçilerin kıdem tazminatı ve izin hakları hakkında önemli görüş haberi için TIKLAYINIZ

Bakanlık kadro alan taşeronda tazminatlara noktayı koydu! haberi için TIKLAYINIZ

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler