Anasayfa » Taşeron » Kamu işçilerinin gözü bu toplantıda! 2019 TİS hazırlık toplantısı yapıldı

Kamu işçilerinin gözü bu toplantıda! 2019 TİS hazırlık toplantısı yapıldı

Kamu işçilerinin gözü bu toplantıda! 2019 TİS hazırlık toplantısı yapıldı

Kamu işçilerinin gözü bu toplantıda! 2019 TİS hazırlık toplantısı yapıldı. Kamu işçileri için TİS hazırlık toplantısı yapıldı! İşte detaylar

Tarih :
Kamu işçilerinin gözü bu toplantıda! 2019 TİS hazırlık toplantısı yapıldı

Kamu işçileri 2019 yılı toplu iş sözleşmesi hazırlık toplantısı dün gerçekleştirildi.

KAMU KOORDİNASYON KURULU TOPLANDI

2019-2021 dönemi için bağıtlanacak Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri hazırlık toplantısı 06.02.2019 tarihinde TÜRK-İŞ Genel Merkezinde gerçekleştirildi.

TİS'İ DEĞERLENDİRDİLER

Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu' üyesi sendika Genel Başkanları ve TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu üyeleri, süresi 2019 yılında sona erecek Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmelerini değerlendirilmek üzere TÜRK-İŞ Genel Merkezi'nde toplandı.

4/D'Lİ İŞÇİLER DE TİS İSTİYOR

Taşeron şirketlerden sürekli işçi kadrosuna geçen yüzbinlerce işçi mali ve özlük hakları yönüyle yaşadıkları mağduriyetin giderilmesinde temel ve esas çözümün Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi olduğunu ifade ederek kendilerinin de TİS'e dahil edilmesini istiyorlar.

Meclis Başkanlığı'na dilekçe kampanyası da düzenleyen sürekli işçiler başta enflasyon farkı olmak üzere bir çok konuda kamu işçilerinden farklı haklara sahipler. YHK'nın toplu iş sözleşmesi hükümlerinin kamu işçilerinin haklarından çok geride olduğunu beyan eden işçiler yapılacak bir düzenleme ile kendilerinin de TİS sürecine dahil edilmelerini istiyorlar. Mali ve sosyal haklar yönüyle yaşanılan kayıpların TİS ile aşılabileceği değerlendiriliyor.

ÜCRETLERDE SADECE EN DÜŞÜK ÇÖZÜLDÜ

Taşeron şirketlerden 696 sayılı KHK ile kamuda kadroya, belediyelerde ise şirketlere geçirilen işçilerin ücret zamlarında düğüm kısmen çözüldü.Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı işçilerin ücretlerinin önce asgari ücret seviyesine çekileceğini, üzerine de yüzde 4 zam yapılacağını bildirdi.

ASGARİ ÜCRETİN % FAZLASI İLE BELİRLENEN ÜCRETLER

Kadro geçişi öncesi sözleşmelerinde asgari ücretin yüzdelik fazlalıkları ile çalışan personelin durumunda ise herhangi bir değişiklik olmadı. Asgari ücret artışı en düşük maaşa yaklaşık 490 TL'lik bir artış getirirken maaşı 2.000 TL ve üzeri olan çalışanlar 80 TL ve üzeri zam almış oldular.

Asgari ücretin % fazlası (%20,30,40 gibi) ile çalışanlar ücret kayıplarının giderilmesini talep ediyorlar. Türk-İş ve Hak-İş konuyu gündeme getirmiş ve enflasyon oranında yani %20,30'luk bir zam yapılması ile diğer işçilerin sorunlarının çözülebileceğini ifade etmişlerdi.

Kadro alan taşeronda çözüm belli oldu: 2019 TİS haberi için TIKLAYINIZ

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler