Anasayfa » Taşeron » Kadro alan taşeronun % 26 zam alamamasının nedeni belli oldu!

Kadro alan taşeronun % 26 zam alamamasının nedeni belli oldu!

Kadro alan taşeronun % 26 zam alamamasının nedeni belli oldu!

Kadro alan taşeron ifade yanlışlığı nedeniyle % 26 zam alamadı!

Tarih :
Kadro alan taşeronun % 26 zam alamamasının nedeni belli oldu!

Hürriyet'ten Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre taşerondan kadroya geçen 250 binden fazla çalışanın sadece “tek bir kelime” nedeniyle yüzde 26’lık asgari ücret zammından yararlanamadığı ortaya çıktı.

ENFLASYON VE ASGARİ ÜCRET ARTIŞININ ÇOK GERİSİNDE KALDI

Bilindiği gibi taşeron şirketlerden kadroya geçen işçiler YHK tarfından yayınlanan toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre maaş ve özlük hakları alıyorlar. 2020 yılı sonlarına kadar 6'şar aylık dönemlerde %4+4 şeklinde yıllık zam alacak olan işçilerin maaş artışları enflasyon ve asgari ücret artışının çok gerisinde kalmıştı.

DAVA AÇMAYA BAŞLADI

Koop-İş Başkanı ve Türk-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp Alemdar, “Yüzde 26’lık zamdan bir ifade yanlışlığı nedeniyle yararlanamayanlar var. Çalışanlar da dava açmaya başladı. Bu haksızlık giderilmeli” dedi.
Geçen yıl 800 binden fazla çalışanın taşerondan kadroya geçtiğini belirten Alemdar şöyle devam etti:

ESKİDEN ASGARİ ÜCRETE GÖRE ORANTILANIYORDU

“Taşeron sürecinde, firmalara iş verilirken, taşeron kapsamında çalışanların ücretleri de asgari ücrete göre orantılanıyordu.

ASGARİ ÜCRETİN KATLARI KARŞILIĞI ÇALIŞILIYORDU

Bazı çalışanlar asgari ücretin bir buçuk katı kadar, bazıları ise iki veya 3 katı kadar ücretler karşılığında çalışıyordu. İşçiler kadroya geçerken ise ücretlerinin bildirilmesi gerekiyordu. Karışıklık da bu noktada çıktı. Bazı işçilerin ücretleri asgari ücret katları olarak bildirilirken, bazılarınınki net rakam olarak bildirildi. Ücretleri net rakam olarak bildirilenlerin asgari ücretle olan bağı kopmuş oldu. Bu nedenle çalışanların bir bölümü bu yıl asgari ücrete yapılan yüzde 26’lık zamdan yararlanamadı.”

Bu durumda olan çalışan sayısının 250 bini geçtiğini belirterek bu sorunun çözülmesi ve mağduriyetlerin giderilmesi gerektiğini söledi.

ASGARİ ÜCRETİN % FAZLALARI SADECE YÜZDE 4 ZAM ALDI

Kadro geçişi öncesi asgari ücretin yüzdelik fazlaları ile çalışan işçiler (%10,20,40 vb.) YHK'nın toplu iş sözleşmesi gereği asgari ücrete yansıtılan yüzde 26'lık zamdan faydalanamadılar. İşçilere Ocak ayında yüzde 4 toplu sözleşme zammı yapıldı. Konuyu sendikalar da gündeme getirmiş Hak-İş ve Türk-İş işçilere en az enflasyon oranında zam yapılmasını istemişti.

Haberin tamamı için tıklayınız.

 

 

Kaynak : Hürriyet

Benzer Haberler