Anasayfa » Taşeron » Taşeronda Cumhurbaşkanı sonrası ilk açıklama geldi

Taşeronda Cumhurbaşkanı sonrası ilk açıklama geldi

Taşeronda Cumhurbaşkanı sonrası ilk açıklama geldi

Taşeronda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın KİT'lere kadro açıklaması sonrası ilk açıklama Hak-İş Başkanı'ndan geldi.

Tarih :
Taşeronda Cumhurbaşkanı sonrası ilk açıklama geldi

Taşeronda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın KİT'lere kadro açıklaması sonrası ilk açıklama geldi.

Taşeron şirketlerden kadroya geçenler ve çeşitli nedenlerle kadro alamayanlara ilişkin dünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması sonrası ilk açıklama Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan'dan geldi.

KADRO ALAMAYAN KİT'LERE ZAM İSTEDİ

Arslan bugünkü konuşmasında 'KİT’lerde çalışan kadro alamamış arkadaşlarımızın ücret zamlarının enflasyon oranında arttırılmasını istiyoruz' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Sivas'ta konuşmuş konuşması sırasında sürekli KİT'lere kadro diyen bir grubu sert şekilde uyarmıştı.

Erdoğan, "Biz KİT'lere kadroyu verdik. Bizden bir şey beklemeyin. Şu toplantıyı provoke etmeyin. Alışılmış bir lider değilim. Alışılmış bir siyasetçi değilim. Toplantımızı provoke etmeyelim. Samimi, dürüst olalım, bu toplantıyı da güzel bir şekilde çıkaralım"demişti.

BUGÜN HAK-İŞ BAŞKANI KONUŞTU

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, 9 Şubat 2019 tarihinde Ankara’da düzenlenen Öz İplik-İş Sendikamızın 13. Olağan Genel Kurulu’na katıldı.

“Asgari Ücretin Belirlenmesindeki Sistemin Yeniden Oluşturulması Gerekiyor”

Türkiye’deki asgari ücret tartışmalarının başka bir boyuta taşınması gerektiğini vurgulayan Arslan, “Asgari ücretin Türkiye’deki uygulamaları ve dünyadaki uygulamaları farklı. Türkiye’deki uygulama, asgari ücret eşittir geçim ücreti. Çünkü 8 milyona yakın insan asgari ücretle çalışıyor. Dünyada asgari ücret uygulanabilecek en düşük, en az ücrettir. Bizim ülkemizde 8 milyonu daha sonra da 15 milyonu ilgilendiren bir noktaya gidiyor. O yüzden asgari ücreti tartışırken, eğer bunu geçim ücreti olarak tartışırsanız geldiğimiz noktadaki asgari ücret yetersiz kalır. Asgari ücretin belirlenmesindeki sistemin yeniden oluşturulması gerekiyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonunun Türkiye genelinde toplu sözleşme yapmak için yapısının değişmesini istiyoruz. İşçilerin ve pek çok işçi temsilcilerinin olduğu bir asgari ücret tespit komisyonunu oluşturmalıyız” diye konuştu.

İŞÇİLERİN AĞIR VERGİ YÜKÜ

İşçilerin ücretlerindeki ağır vergi yükünün kaldırılması gerektiğini dile getiren Arslan, “1 Mayıs 2018 kutlamalarımızı bizim için önemli bir tema süslemişti. ‘Vergi adaletsizliğine son verilsin’ demiştik. Özellikle ücretlilerin vergi dilimlerinin kısa sürede bir üst orana çıkmış olması Ocak ayındaki ücretlerimizin Aralık ayına geldiğimiz zaman yüzde 20 ile yüzde 25 arasında azalmış olması bizim için büyük bir handikaptır. Türkiye OECD ülkeleri içerisinde ücretlerdeki vergi yükünün en yüksek olduğu ülkelerden bir tanesidir. Biz hem işletmelerimizin üzerindeki çalışanlarla ilgili olan vergi yükünün azaltılması, hem de asgari ücret düzeyindeki arkadaşlarımızın vergi dilimlerinin en aza indirilmesi konusunda talebimiz ve çabamız var” ifadelerini kullandı.

KADROYA YENİ GEÇEN İŞÇİLERE ENFLASYON FARKI

AK Parti hükümetlerinde kamuda çalışan memurlara, işçilere, emeklilere enflasyonun altında ücretlerin verilmediğini dile getiren Arslan, "Kadroya yeni geçen işçiler için de enflasyon farkının uygulanmasını istiyoruz. Hükümetimizden talebimiz taşerondan kadroya geçen arkadaşlarımızın, KİT’lerde çalışan kadro alamamış arkadaşlarımızın ücret zamlarının enflasyon oranında arttırılması.

İMZA KAMPANYASINA DÖNÜŞTÜRDÜK

Bütün taşerondan kadro alan arkadaşlarımızdan, KİT’lerde ve bakanlıklarda çalışan arkadaşlarımızdan taleplerini yazılı olarak aldık ve bir imza kampanyasına dönüştürdük” dedi.

“Değişmeyecek Olan İşçilerimizin Alın Teridir”

Öz İplik- İş Sendikası Genel Başkanı Murat İnanç, Öz İplik-İş Sendikası 13. Olağan Genel Kurulunun sendikamıza ve çalışma hayatına hayırlar getirmesini dileyerek başladığı konuşmasında; “Öz İplik-İş Sendikası olarak 1978 yılında başlayan kutlu yürüyüşümüzle çok uzun bir yolculuktan bugünlere kadar eriştik. Değişmeyen ve değişmeyecek olan değerlerimiz işçilerimizin alın teridir, hakka olan inancımızdır. Biz bu inanç ve bu değerlerle çalışarak bu değerlerden hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler