110 bin kişi için çağrısını tekrarladı! Yardımcı hizmetlere GİH kadrosu

110 bin kişi için çağrısını tekrarladı! Yardımcı hizmetlere GİH kadrosu

Yardımcı hizmetler çıkışı: 'Bu insanlara memur kadrosunu neden vermiyoruz?'

Tarih :
110 bin kişi için çağrısını tekrarladı! Yardımcı hizmetlere GİH kadrosu

Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci haftasonu İzmir'deydi.

Kamudaki farklı statülere ve ek gösterge konusuna değinen Kahveci ek göstergenin tüm kamu çalışanlarını kapsayacak şekilde düzenlenmesi gerektiğine değinerek kendilerininde hazırlayıcıları olduğu ve şu anda Meclis'te komisyonda bulunan Konya Milletvekili Sayın Mustafa Kalaycı'nın teklifinin yasalaşmasını istedi.

Meclis'te bulunan kanun teklifi yardımcı hizmetler sınıfı dahil tüm kamu çalışanlarının hiyerarşik sıra ile ek göstergeden faydalanacakları şekilde düzenlenmişti.

Kahveci kamudaki istihdam modellerine de eleştiri getirerek yardımcı hizmetler sınıfı personelinin kendi alanları dışında çalıştırıldığına dikkat çekerek ' Bu insanlara memur kadrosunu neden vermiyoruz? Bu insanları motive etmek gerek' dedi.

KAMUDA EK GÖSTERGE ALMAYAN TEK SINIF

Yardımcı hizmetler sınıfı kamuda ek gösterge almayan tek sınıf olarak bulunuyor. Ayrıca görev tanımları da muallak olan bu hizmet sınıfında bir kereye mahsus olmak üzere yaklaşık 110 bin kişinin GİH kadrosuna geçirilmesi talep ediliyor.

Ayrıca yıllardır görevde yükselme sınıvıda açılmayan bu hizmet sınıfında kendi eğitim durumlarına uygun kadrolara atanmak istiyorlar.

ÖRNEK OLARAK MÜBAŞİRLER

Hükümet geçen gün yayınladığı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile mübaşir sınıfı personeli GİH kadrosuna geçirmiş ve yıllardır dile getirilen taleple mübaşirler mutlu sona ulaşmıştı.

KAHVECİ GÜNDEME TAŞIDI

Konuşmasının başında İzmir'in ülkemiz açısından önemine değinen Kahveci, Kurtuluş Savaş'ında İzmir'de düşmanı denize döken inancın hiçbir zaman kaybolmadığına ve memleket sevdalılarının yegane adresinin Türkiye Kamu-Sen olduğuna vurgu yaparak, "aynı imam aynı azim aynı ruh ve aynı iman ile milli mücadelenin başladığı ilk kurşunun atıldığı İzmir'e ayrı bir paragraf açmak lazım. Milli mücadeledeki rolünü bilen bilmeyen herkese, bu şehrin önemini anlatacağız" dedi.

EK GÖSTERGE BÜTÜN ÇALIŞANLARI KAPSAYACAK ŞEKİLDE BİR AN ÖNCE ÇIKMALIDIR

Genel İdari Hizmetler sınıfına geçen Mübaşirlerin elde ettiği kazanımın diğer iş kollarında da devam etmesi gerektiğini vurgulayan Kahveci, Meclis gündemine getirilen ek gösterge hususunda çalışanların beklenti içerisinde olduğuna dikkat çekerek, "kamu kurumlarında liyakat, ehliyet ve hakkaniyet bir an önce tesis edilmelidir" diyerek konuşmasına şu şekilde devam etti.

"Ek gösterge verilmesi konusunda umudumuzu kaybetmiyoruz. Bir an önce bu konuda bir adım atılmalı. Çalışanlar beklentiye sokuldu ve bu beklenti karşılanmalı. İktidarın 3600 ek gösterge sözünün, bütün memurları kapsayacak şekilde genişletilmesi ve kamu görevlilerinin ek göstergeye ilişkin sorunlarının kalıcı olarak çözülmesi için kapsamlı bir kanun teklifi hazırladık. Konya Milletvekili Sayın Mustafa Kalaycı bunu TBMM'ye sundu. Maliyet hesabıyla hareket edilirse ek gösterge çıkmaza girer. Dört meslek grubu değil tüm kamu çalışanları bundan yararlanmalı. Beklentiler boşa çıkarılmamalı. İle alımlarda ve görevde yükselmelerde liyakat, ehliyet ve hakkaniyet çok önemlidir. Bu konuda hassasiyet gösterilmelidir. Sayın Cumhurbaşkanı'na mülakat konusunda rahatsızlığımızı ifade ettim. İnanmıyorum ki, bu konuda gereken adımlar atılacaktır."

KAMUDA FARKLI STATÜLER

Kamuda faklı statüde çalışanların beklentilerini dile getiren Kahveci,"2018 yılında 4/C'li geçici personelin 4/B'li sözleşmeli statüye, taşeron çalışanlarının ise daimi işçi kadrolarına geçirilmesi kararıyla, çalışma hayatında iş güvencesinin güçlendirilmesi yolunda büyük bir adım atılmış olması nedeniyle mutlu olduk. Mücadelemiz ve arzumuz bütün 4/B'li, 5393 sayılı Kanun, 4924 sayılı Kanun gibi farklı mevzuat hükümlerince uygulanan güvencesiz istihdam modellerinin kaldırılması ve tüm personelin iş güvencesine kavuşturulması yolundadır" dedi.

'BU İNSANLAR ZORDA'

"Sözleşmelilere kadro artık ötelenmemelidir" diyen Kahveci, konuşmasına şu şekilde devam etti, "Bu insanlar zorda. Aile bütünlükleri parçalanıyor. Buna kimsenin hakkı yok. Sözleşmeli çalışma asla ama asla doğru değil ve bu sistemi kabul etmek mümkün değildir. Daha önce sözleşmelilere kadro verildi, yine verilebilir. KPDK toplantısında bu konuları gündeme getirdik ve "bu insanlar kadro almalıdır" dedik. Aile bütünlüğü tesis edilmelidir, bu anayasa hükmüdür. Kamuda onlarca isim altında istihdam modeli var. Bunların hepsi geride bırakılmalıdır. Vekil ebe ya da vekil hemşire vekil imam ne demek?

YARDIMCI HİZMETLER SINIFINA NEDEN MEMUR KADROSU VERMİYORSUNUZ?

İnsanlar geleceğe endişe içinde bakmamalı ve kadroları tahsis edilmelidir. Kamuda çalışan yardımcı hizmetler sınıfından arkadaşlar var. Kendi görevlerini yapamıyorlar başka alanlarda çalıştırılıyorlar. Bu insanlara memur kadrosunu neden vermiyoruz? Bu insanları motive etmek gerek" dedi.

GENEL BAŞKAN: TÜRKİYE KAMU-SEN KAMU ÇALIŞANLARININ GERÇEK TEMSİLCİSİDİR

Son yıllarda yapılan toplu sözleşme dönemlerinde kaybedenin memur ve emekliler olduğuna dikkat çekerek, maaşlarda yaşanan reel kayıplara değinen Genel Başkan Önder Kahveci,

BU YIL TOPLU SÖZLEŞME YILI

"Kamu görevlilerimizin ve emeklilerimizin 2020 ve 2021 yıllarındaki ekonomik geleceğinin belirleneceği 5. Dönem toplu sözleşme görüşmeleri gerçekleştirileceği bir yıldayız. Yaşanan acı tecrübeler neticesinde, kamu görevlilerinin hak ve menfaatlerinin gelişmesi noktasında bu toplu sözleşme masasına Türkiye Kamu-Sen'in yetkili olarak oturmasının zorunlu olduğunu ortaya koyuyor. Bu hedefe, popülizmden uzak, gerçek anlamda sendikacılık yaparak, hiçbir menfaat gözetmeksizin yalnızca kamu görevlilerinin hakları uğruna mücadele ederek ve işimize dört elle sarılarak ulaşacağımızdan hiç kuşkumuz yok" şeklinde sözlerine son verdi.

İZMİR İL TEMSİLCİLİĞİNİN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Genel Başkan Önder Kahveci İzmir'de Türkiye Kamu-Sen'in yeni hizmet binasının açılışını yoğun bir katılım eşliğinde yaptı. Binanın açılışına, TÜRKAV Genel Başkanı Ebubekir Korkmaz, sendikalarımızın Genel Başkanları, Genel Merkez Yöneticilerimiz, Şube Başkanlarımız ve çok sayıda kamu çalışanı ve davetli katıldı.

Açılışta konuşma yapan Genel Başkan Önder Kahveci, "Allah hayırlı hizmetler yapmayı nasip eylesin. Camiamıza hayırlı olsun" dedi

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler